Vigadest, õppimisest ja haiglatest

Kiirabi toob haiglasse eaka haige, kes kaebab õhupuudust, ebamäärast valu rindkeres ja kõhus. Haige vaevused on tasahaaval süvenenud paari nädala jooksul, aga viimastel päevadel tunneb ta end iseäranis halvasti. Tema kopsudes on kuulatlusel paisule iseloomulikud räginad, jalad on turses ning uriini tuleb vähe – aga ega ta viimastel päevadel suurt ei joo ega söö ka.

Heleia Nestal Zibo: kraniosünostoosi tuntakse Eestis ära järjest paremini

Brasiiliast pärit näo- ja lõualuukirurg Heleia Nestal Zibo ja tema meeskond ravivad ainsana Eestis lastel kraniosünostoosi (ühe või mitme koljuluuõmbluse enneaegset luustumist). Teadlikkus sellest seisundist on Zibo sõnul aina parem ning abivajajad jõuavad üha sagedamini tema meeskonna vaatevälja.

Rasvumisest ja ülekaalust mitme eriala vaates

Ülekaal ja rasvumine on maailmas ja ka Eestis suur rahvaterviseprobleem. Küsisime ekspertidelt, millised on nende eriala peamised proovikivid ja uued võimalused seoses ülekaalu- ja rasvumisepideemiaga. Kõik nad rõhutasid, et ülekaalulisus ei ole ainult vähese tahtejõu küsimus, vaid tegemist on haigusega, mille ravimisel on vaja meditsiinitöötajate sekkumist. Suuri lootusi pannakse ka uutele medikamentoosse ravi võimalustele.

Tervishoiu personalinappuse leevendamine nõuab järjepidevat tööd

Personalinappus tervishoius on teemana olnud mureks pikemalt. Tähelepanu oleme sellele pööranud juba oma esimeses rahvastiku tervise arengukavas (RTA 2009–2020). Praeguses valdkonna kõige olulisemas strateegias RTA 2020–2030 oleme seadnud uued sihid ning eesmärk on jõuda aastaks 2030 Euroopa Liidu keskmise tasemeni.

Koera- ja kassihammustused ning nende käsitlus

Erinevate loomade hammustushaavad on sage probleem kogu maailmas. Umbes 60–80% hammustustest moodustavad koerahammustused ja 20–30% kassihammustused ja/või -kriimustused. Teiste loomade (küülikud, merisead, hamstrid, hiired, rotid jms) hammustused on märksa harvemad (1). Artikli eesmärk on anda ülevaade koera- ja kassihammustuste epidemioloogiast ja sagedamatest haigustekitajatest, hammustushaavade käsitlusest ja ravitaktikast.

Kassi- ja koeraallergia

Koduloomad on tolmulestade järel kõige sagedamad sisekeskkonna allergeenide allikad. Loomaallergeenid levivad kiirelt ja neid on raske vältida. Kassi- ja/või koeraallergiat põeb 10–20% inimkonnast.

Hepatotsellulaarne kartsinoom ehk HCC

80% primaarsetest maksavähkidest on hepatotsellulaarne vähk (HCC). Maksarakust arenev HCC on maailma vähistatistikas esinemissageduselt kuuendal kohal, kuid vähisurmades neljandal kohal. Enim esineb haigust Aasias ning Aafrikas. Eestis diagnoositi Tervise Arengu Instituudi (TAI) andmetel 2020. aastal 119 maksavähi esmasjuhtu (naistel 49 ja meestel 70) (1).

Kuidas toetada vähidiagnoosiga patsiendi südametervist?

2022. aastal ilmus Euroopa Kardioloogide Seltsi (EKS) onkokardioloogia käsitlusjuhend, mille muudab tähelepanuväärseks see, et tegemist on esimese omataolisega Euroopas. Juhendi eesmärk on toetada vähidiagnoosiga patsientide südametervist kogu raviteekonna vältel. Artikkel annab juhendist põgusa ülevaate.

Kiiritusravitekkeline dermatiit

Kiiritusravitekkeline dermatiit ehk kiiritusdermatiit on ioniseeriva kiirguse tagajärjel tekkiv nahakahjustus, mis on peamiselt põhjustatud pahaloomuliste kasvajate ravis kasutatavast väliskiiritusravist, kuid harvem võib seda tekitada ka muu kiirgusekspositsioon, näiteks interventsionaalsetelt protseduuridelt või õnnetuse käigus keskkonnast saadud ioniseeriv kiirgus (1).

Astma fenotüpiseerimine ja ravi kohandamine

Eestis põeb astmat ligi 5–8% täiskasvanutest ehk 70 000 – 112 000 inimest, kuid arvatakse, et paljudel astmat põdevatel inimestel on haigus diagnoosimata ja seetõttu õige ravi saamata.

Pankrease siirdamine – üks võimalustest tüsistunud diabeedi ravis

Pankrease siirdamise peamine näidustus on tüsistunud 1. tüüpi diabeet patsientidel, kellel on tekkinud raske neerupuudulikkus. Pankrease siirdamisi tehakse maailmas igal aastal 1500–2000, neist umbes kolmandik Euroopas. Eestis tehti esimene pankrease siirdamine Tartu Ülikooli Kliinikumis 27. märtsil 2015. aastal simultaanselt neeru siirdamisega. Praeguseks on Eestis kokku tehtud 24 pankrease siirdamist, neist 23 simultaanselt neeruga.

Spinaalse lihasatroofia tänapäevane ravi

Viimased aastad on toonud revolutsiooni spinaalse lihasatroofia (spinal muscular atrophy, SMA) ravis tänu kolmele turule jõudnud ravimile, mis on selle haiguse ravi ajaloos esmakordselt muutnud oluliselt haigust põdevate inimeste elulemust, elukvaliteeti ja modifitseerinud ka haigust ennast.

Pärilikud ainevahetushaigused

Pärilike ainevahetushaiguste (AVH) korral on tegemist häirega biokeemilises rajas, mis on põhjustatud patogeense(te)st varianti(de)st ühes geenis. Defekti tõttu on häiritud metaboliitide lagunemine, süntees, transport või kasutamine. Kokku on erinevaid AVH-sid kirjeldatud umbes 1500 (1). Kuigi individuaalselt on iga AVH haruldane, siis kõigi AVH-de hinnanguline esinemissagedus kokku on 50,9 juhtu 100 000 elussünni kohta (2) ning Eestis 41,5 juhtu 100 000 elussünni kohta (3).

COVID-19 mõju rasedusele ja lootele

Koroonaviiruse haigus (COVID-19) on koroonaviiruse (SARS-CoV-2) põhjustatud ägeda raskekujulise respiratoorse sündroomiga nakkushaigus, mis kuulutati globaalseks pandeemiaks 2020. aasta märtsis. On leitud, et rasedusaegsed füsioloogilised kardiorespiratoorsed muutused (suurenenud hapnikutarbimine, diafragma kõrgseis, vähenenud kopsumaht, hingamisteede limaskesta turse) ja immuunsüsteemi muutused võivad mõjutada reaktsiooni SARS-CoV-2 nakkusele ning rasedad võivad seetõttu olla haigusele enam vastuvõtlikud ning hüpoksiat halvemini taluvad. (1, 2)

Raseduse ja sünnituse võimalikud tüsistused seoses raseduseelse kehakaalu kõrvalekalletega Ukraina Mariupoli piirkonna näitel

Günekoloogide jaoks on olulised teadmised raseduseelse normaalse kehakaalu kõrvalekallete mõjust rasedusele, sünnitusele ja vastsündinute seisundile. Ala- ja ülekaaluliste naiste sünnitusabi ja perinataalsete näitajate uurimiseks analüüsiti 2020–2021. aastal Mariupoli piirkonnas raseduse ja sünnituse kulgu 194 rasvunud ning 127 alakaalulisel rasedal võrreldes 150 normaalkaalus rasedaga.

Alopeetsia

Alopeetsia on üldine termin, mis tähendab juuste kadu, ning seda esineb nii meestel kui ka naistel igas vanusegrupis. Juuste väljalangemise põhjuseid on erinevaid – mõned neist on pöörduvad, teised mitte. Kiilanemine mõjutab sageli tugevalt inimeste elukvaliteeti.

Transkraniaalne magnetstimulatsioon depressiooni ravis

Transkraniaalsel magnetstimulatsioonil (ingl transcranial magnetic stimulation, TMS) on mitmeid kasutusvaldkondi, teadusuuringutest kliinilise rakendamiseni.

Transplantatsioonikonverents 2023: siirdamise valdkonnas on töö muutunud rahvusvahelisemaks

Tallinnas mai keskel toimunud Eesti transplantatsioonikonverentsi sisse juhatades tuletas Tartu Ülikooli Kliinikumi ravijuht dr Andres Kotsar meelde, et siirdamisi alustati Eestis juba 55 aastat tagasi. Viimastel aastatel on siirdamise valdkonnas toimunud mitmeid arenguid, töö on muutunud rahvusvahelisemaks ja Eesti on teist aastat Scandiatransplanti täieõiguslik liige. Ometi on siirdamiste tuleviku pärast mure – ja seda eeskätt personaliküsimuste tõttu. Siirdamine on paljuski erakorraline töö, mida tuleb teha väljaspool tavalist tööaega, ning sedasi on meditsiinitöötajaid raske leida ja motiveerida.

ADA aastakohtumisel oli suurim rõhk rasvumise ravi tulevikul

22.–26. juunil toimunud Ameerika Diabeediassotsiatsiooni (American Diabetes Association – ADA) aastakonverentsil esitleti uusi, tõenäoliselt tulevikus praktikat muutvaid töid ravimite kohta. Senisest rohkem räägiti rasvumise ravi uutest võimalustest.

Uudised


Soovite tellida ajakirja Lege Artis?

Lege Artis – artiklid arstilt arstile. Lege Artise mitmekülgse teemavaliku hulgast leiab praktilise väärtusega ja huvitavaid artikleid iga meditsiinivaldkonna esindaja.