Toxoplasma gondii nakkus inimesel
- Marika Masso
- Telli ajakiri
Kuigi toksoplasma suhtes seropositiivseid on Eestis umbes pool elanikkonnast, esineb sümptomitega toksoplasmoosi väga harva. Toxoplasma gondii on oluline kui oportunistlik haigustekitaja – nõrgenenud immuunsüsteemiga inimese nakatumisel võib kujuneda elu ohustav haigus. Toxoplasma gondii on tähtis ka kui Eesti olulisim kongenitaalse parasiitinfektsiooni põhjustaja.
Toxoplasma gondii nakkused ja toksoplasmoos kassidel
- Kärt Must
- Telli ajakiri
Toxoplasma gondii on ainurakne parasiit, kes suudab nakatada kõiki püsisoojaseid loomi, sealhulgas koduloomi ja inimesi. Miks see parasiit ohtlik on ning kuidas nakatumist vältida, sellest saab lugeda Eesti Maaülikooli doktorandi Kärt Musta kirjutisest.
Palavik lastel
- Reet Raukas
- Telli ajakiri
Palavik tähendab, et kehatemperatuur on normist kõrgem. Artiklist saab juhiseid, milline palavik vajab alandamist ning missugune on võimalik ravi, milline kehatemperatuuri tõus aga on organismile kasulik ning ravi ei vaja.
Naistele vajalikud vitamiinid ja mineraalained
- Ketlin Jaani-Vihalem
- Telli ajakiri
Oleks ideaalne, kui suudaksime kõik organismile vajalikud vitamiinid ja mineraalained kätte saada toidust. Ometi on apteegid ja suuremad supermarketidki varustanud end erinevate toidulisanditega ning tihtipeale on valik nii suur, et võtab silme eest kirjuks. Kas üldse ja millist preparaati osta – see küsimus on ilmselt paljudel tekkinud.
Proteesihooldus
- Svea Sarapu
- Telli ajakiri
Rahutud jalad võivad olla seotud unehäirega
- Marlit Veldi
- Telli ajakiri
“Doktor, ma ei jää magama. Mu jalad kuumavad ja ma otsin mugavamat asendit: kas see on jalgade häda või midagi muud, kuid und ma ei saa. Vahel lasen jalgadele külma dušši ja jalad peavad mul alati teki alt väljas olema, kuigi magamistoa hoian pigem külma kui soojana. Õhtul televiisori ees istudes märkan vahel ise, et liigutan automaatselt jalalaba, siis püüan seda mitte teha. Aga vahel juhib sellele tähelepanu ka minu naine. See kõik on mind ära väsitanud,” räägib keskealine mees. Selliste kaebustega inimese puhul tasub alati mõelda, kas tegu võiks olla rahutute jalgade häirega.
Rasedusaegsed kõhuprobleemid
- Dagmar Meltsas
- Telli ajakiri
Rasedail võib tekkida mitmesuguseid kõhuprobleeme, millest osale on võimalik leida lahendus käsimüügis olevate ravimitega, kuid on ka sellised, milliste puhul on kindlasti vajalik arsti konsultatsioon või ka haiglaravi.
Sagedasemad kõhuvaevused
- Madli Pintson
- Telli ajakiri
Artikkel annab ülevaate sagedasematest kõhuvaevustest ning toob välja, millised neist võivad vajada kiiret arstiabi.
Kolesterool olgu kontrolli all
- Anžela Kaminskas
- Telli ajakiri
Uuringud on kinnitanud, et vere kolesteroolisisalduse kasv ja struktuurimuutused ehk düslipideemia (kasutatakse ka terminit hüperlipideemia) on tähtsaimad südame-veresoonkonnahaiguste riskitegurid. Eestis sureb kolm inimest viiest südame-veresoonkonnahaiguste tagajärjel.
Varfariini koos- ja kõrvaltoimed ning nende avaldumine ambulatoorsetel patsientidel
- Mall Messimas
- Daisy Volmer
- Maia Gavronski
- Telli ajakiri
Varfariin on Eestis üks sagedamini välja kirjutatavatest suukaudsetest trombembooliliste haiguste raviks kasutatavatest ravimitest. Paraku kaasneb varfariini tarvitamisega palju probleeme, millest üks keerulisimaid on koos- ja kõrvaltoimete teke.
Peavalu tänapäevane käsitlus täiskasvanutel: peavalu eri vormid, tekkepõhjused ja nõustamine apteegis
- Mark Braschinsky
- Telli ajakiri
Peavalu on üks sagedasemaid põhjuseid, millega inimesed apteeki pöörduvad. Enamasti otsitakse sealt peavalude leevendamiseks käsimüügiravimeid. Peavalu all kannataja ise ei pruugi osata küsida kõige sobivamat ravimit ning just apteeker on see spetsialist, kes peab preparaadi valikul andma pädevat ja asjakohast nõu. See aga eeldab apteekrite teadlikkust sagedasematest peavaludest, oskust neid kiiresti ära tunda ning anda kõige efektiivsemaid ja ohutumaid ravisoovitusi.
Bioloogilised ravimid ja biosarnased ravimid
- Urve Paaver
- Telli ajakiri
Ajakirja Apteeker 2016. aasta oktoobrinumbris (1) ilmunud Urve Paaveri artiklis anti ülevaade geneerilistest ravimitest. Nüüd käsitleme bioloogiliselt sarnaseid (biosarnaseid) ravimeid ehk biosimilare (ingl biosimilars). Selgitame, millised on bioloogilised ravimid, mis on biosarnased ravimid ja miks need vajavad meie erilist tähelepanu.
Jaak Koppel: puuduv apteegipoliitika on põhjustanud kriisi apteegiturul
- Liis Ilves
- Telli ajakiri
Eesti Farmaatsia Seltsi presidendi Jaak Koppeli hinnangul on puuduv apteegipoliitika põhjustanud kriisilaadse olukorra, mille tagajärjeks on apteekide liialt suur arv. Tagamaks eriala jätkusuutlikkust ning normaalset tööjaotust proviisorite ja farmatseutide vahel, peaks riik seadma kriteeriumid apteegi töötajaskonnale ja suurusele, leiab Koppel.