Vaimse tervise häiretega pöördutakse sageli pereõe ja perearsti poole

Foto: iStock
Med24 toimetaja

Med24 toimetaja

med24@med24.ee
Pereõdede tänavuse sügiskonverentsi üks sessioon on pühendatud vaimsele tervisele - sageli on pereõde ja perearst need, kelle poole vaimse tervise häiretega esmalt pöördutakse. Sessioon toimub koostöös MTÜga Peaasjad. Loe lähemalt, millest sessioonis juttu tuleb:

Vaimse tervise probleemid on väga levinud ning põhjustavad olulisi kannatusi kogu ühiskonnale. Elu jooksul esineb mingi psüühikahäire all ca 40% inimestest, näiteks depressiooni all kannatab igal hetkel umbes 5% Eesti inimestest ning võib arvata, et ärevushäired esinevad sama paljudel või mõnevõrra rohkematel inimestel. Psüühikahäired algavad sageli noores eas - ⅔ häiretest algab enne 25. eluaastat. Vaimse tervise häirete kahjustavat mõju inimesele ja kogukonnale süvendavad stigmatiseeriv suhtumine ja takistused professionaalse abini jõudmisel. Lisaks kannatustele ja elust kõrvale jäämisele on vaimse tervise häired suitsiidi oluline riskifaktor.

 

Vaimse tervise häiretega pöördutakse sageli kõigepealt pereõe ja perearsti poole. Pereõdedel on väga suur roll positiivse esmase kontakti loomisel, stigmatiseeriva suhtumise vähendamisel, abi otsimise toetamisel ning vaimse tervise alasel hindamisel ja nõustamisel.

 

Sel konverentsil räägivad Peaasi.ee liikmed ja vaimse tervise spetsialistid täpsemalt suitsiidiennetusest, noorte enesevigastamisest ja ärevushäiretest.

Suitsiidi ennetuse osas räägib Peaasi.ee tegevjuht ja kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa suitsiidi riskiteguritest, suitsiidiriski hindamisest pereõe vastuvõtul ning tegutsemisjuhistest suitsiidi riski olemasolul. Jutuks tuleb ka suitsiidi ohvritele suunatud  sekkumiste vajadused ja võimalused. Kliiniline psühholoog Ailen Suurtee räägib noorte enesevigastamisest ning täpsemalt selle levinumatest põhjustest ja väljakutsetest. Samuti annab ta soovitusi enesevigastamise käsitlemiseks pereõe ja perearsti tasandil. Lastepsühhiaater Ere Vasli räägib kõige levinumatest vaimse tervise häiretest ehk ärevushäiretest - kuidas sümptomeid hinnata, esmasest nõustamisest ja vaimse tervise alasest harimisest. Ettekandes tulemusena saab ülevaate peamistest ravi võimalustest ja ravi efektiivsusest.

 

Peaasi.ee-s oleme pühendunud vaimse tervise edendamisele ning ootame võimalust sel teemal rääkida pereõdedega.

 

Konverentsi kava ning registreerumine SIIN.

Jaga