HPV põhjustab lisaks emakakaelavähile vähkkasvajaid ka teistes kehapiirkondades

Madis Filippov
madis@celsius.ee
Enamasti räägitakse inimese papilloomiviirusega ehk HPV-ga seotud emakakaelavähist, kuid vähem teatakse, et sellega seostatakse ka pea- ja kaela kasvajaid ning häbeme-, tupe, anaalkanali-ja peenisevähki. Teadusuuringud näitavad seost ka kopsu-, söögitoru- ja nahakasvajatega, mille puhul HPV on riskifaktoriks.

Õiguskantsler sõeluuringu tulemustest teavitamisel: tehnoloogilised lahendused ei tohi kujuneda takistuseks tervishoiuteenuse saamisel
Uudised Õiguskantsleri poole pöördus patsient, kellel jämesoolevähi sõeluuringul leiti polüübid ning määrati edasine jälgimine ja ravi. Kuid inimene, kes ei ole igapäevane arvutikasutaja, ei saanud Terviseportaali kantud uuringu tulemustest ja edasiste uuringute ning jälgimise vajadusest teada.
KUULA | Eesti Perearstide Seltsi teadushääling: NSAID-ide efektiivsus artroosi korral, seos liikumisaktiivsusega
Uudised Pajukoores sisalduv salitsiin leevendab küll valu, aga annab sageli tugevaid seedetrakti verejookse. Tänapäeval kasutusel olevad mittesteroidsed põletikuvastased ained (ingl k nonsteroidal anti-inflammatory drugs, lüh NSAID) aitavad salitsiiniga võrreldes tõhusamalt ja ohutumalt valu leevendada.