Skip to main content
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Enter your keywords
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
Mai 2022
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Juhtkiri
Unistus paremast homsest
Triinu-Mari Ots
Telli ajakiri
Mäletan, et noore arstina oli mul kindel visioon, milline arst ma tahan olla kümne, kahekümne aasta pärast. Mul oli tunne, et ma tean, kuidas asjad siis peaksid olema, ja otsustasin, et teen kõik endast oleneva, et oleksin ka oma arstikarjääri tipus – keskealisena, mil esimesed illusioonid ja unistused on juba purunenud, aga pensioniootus ei lämmata veel tööhuvi – õnnelik ja eluga rahulolev inimene.
Persoon
Anna Gretšenko: aeg on näidanud, töö perearstina oli minu jaoks õige valik
Eeva-Liisa Piibeman
Telli ajakiri
Seni Nõmmel Favoreki perearstikeskuses töötanud Anna Gretšenko võttis ette julge sammu: vastupidi praegusel ajal just perearstide seas kujunenud eelistusele tegutseda mitmekesi koos avas tema sel kevadel üksikpraksise koostöös Perekliiniku Tervisekeskusega. Maikuust alates võtab Anna Gretšenko oma patsiente vastu AG Praksise nime all Pelgulinnas, varasemast haiglahoonest renoveeritud Sõle Tervisemajas.
Aktuaalne teema
Tallinna Perearstide Seltsi üldkogul valiti uus juhatus
Agne Annist
Telli ajakiri
Reedel, 13. mail toimus Tallinna Perearstide Seltsi (TPS) üldkogu, kus hääletati Eesti Perearstide Seltsi ja Tallinna Perearstide Seltsi ühinemise poolt ning valiti ka uus juhatus. Valituks osutunud juhatusekandidaadid jätkavad Tallinna Perearstide Seltsi ja Eesti Perearstide Seltsi liitumise puhul uue loodava Tallinna/Harjumaa osakonna eestseisuses.
Läbi raskuste tähtede poole ehk valminud on EPK rakendusjuhis
Katrin Martinson
Telli ajakiri
Rõõm on teavitada, et Eesti perearstipraksiste kvaliteedijuhise (EPK) alusel on valminud rakendusjuhis, mis sisaldab praktilisi abivahendeid perearstikeskuse töö korraldamiseks.
Eriõeteenus aitab inimest kiiremini ja koordineeritumalt
Eliisa Soome
Telli ajakiri
Möödunud sügisel alustas haigekassa eriõe vastuvõtu rakendamiseks katseprojekti. Projekti eesmärk on tulevikus käivitada Eestis eriõeteenused, mis võimaldavad toetada inimest erinevate raviteekonna etappide vahel senisest tõhusamalt. Katseprojekti periood oli 01.11.2021–31.03.2022, mil eriõeteenust rakendati viies Eesti haiglas.
Maia Uusküla: vaktsiinikindlustus on meie jaoks uutmoodi ülesanne
Mirjam Esperk
Telli ajakiri
Sellest kuust hakkas kehtima vaktsiinikindlustus. Kuidas teha kindlaks, millal on tegemist vaktsiini-kõrvaltoime põhjusliku seosega ja milline on olnud praeguseni olukord koroonavaktsiinide kõrvaltoimete teatistega, sellest rääkis ravimiameti ravimiohutuse osakonna juhataja Maia Uusküla.
Tervisekontrolli eesmärgiks saab suure haigusriskiga isikute leidmine
Lona-Liisa Pruks
Telli ajakiri
Tänavu kevadel valmis tervisetehnoloogiate hindamise raport „Tervisekontrollid südame-veresoonkonnahaiguste ja diabeedi ennetuseks“ (1), milles uurisime kaebusteta täiskasvanutele suunatud tervisekontrolle.
Teadustöö ja koolitus
Prediabeet – kuidas ennetada või edasi lükata 2. tüüpi diabeedi teket?
Lisette Lindam
Telli ajakiri
Prediabeet on diabeedieelne seisund, mille korral on suurenenud risk haigestuda 2. tüüpi diabeeti ja südame-veresoonkonnahaigustesse. 2. tüüpi diabeedi teket on võimalik ennetada või edasi lükata elustiili korrigeerimisega.
Struktureeritud ja järjepidev vestlus alkoholitarvitamisest aitab inimestel muuta tervisekäitumist
Betty-Maria Märk
Telli ajakiri
2016. aastast on Tervise Arengu Instituut (TAI) kohandanud alkoholi liigtarvitamise varajase avastamise ja lühisekkumise ehk ALVAL-i teenust Eesti oludesse sobivaks. Teenuse toimimist katsetati koostöös perearstide- ja õdedega Eesti perearstisüsteemis kuni 2021. aastani. Nüüd on aeg kokkuvõteteks.
Gestatsioonidiabeediga seotud riskid, selle diagnostika ning käsitlus raseduse ajal ja sünnituse järel
Emeri Neumann
Telli ajakiri
Gestatsioonidiabeet (GDM) ehk rasedusaegne suhkruhaigus on raseduse komplikatsioon, mille korral areneb ilma eelneva diabeedidiagnoosita naistel raseduse ajal krooniline hüperglükeemia, mis on põhjustatud insuliiniresistentsusest ja pankrease β-rakkude düsfunktsioonist raseduse ajal (1).
HCV-nakkusega lapsed ja noored
Kersti Kink
Telli ajakiri
Maailmas on C-hepatiiti (HCV) nakatunud 130–150 miljonit inimest, nendest 11 miljonit on nooremad kui 15 aastat. Ülemaailmseks C-hepatiidi nakkuse levimuseks on hinnatud 1%. Suurem on levik Egiptuses, Gabonis, Mongoolias, Pakistanis, Venemaal ja Usbekistanis, kus see on > 2,9%. (2)
Hüperkaltseemia
Mariliis Laurik
Telli ajakiri
Hüperkaltseemiaks nimetatakse seerumi kaltsiumi kontsentratsiooni > 2,5 mmol/l (1). See on sage häire, mille levimus on kuni üks juht 1000 elaniku kohta. Kõige sagedamini on põhjuseks primaarne hüperparatüreoos või pahaloomuline kasvaja.
Kuidas mõjutab neeruhaigus südant?
Josefina-Marii Sink
Telli ajakiri
28. aprillil toimunud veebiseminaril „Süda ja neerud. Kuidas mõjutab neeruhaigus südant?“ käsitleti kroonilisi neeruhaiguseid ja nende mõju südamele. Lisaks teoreetilisele ülevaatele arutlesid nefroloog Kadri Lilienthal ja perearst Ruth Kalda ka multiprobleemsete patsientide haigusjuhtude üle.
Täiskasvanuea allergilisest astmast perearstile
Svetlana Sergejeva
Renata Melnikova
Triin Sadam
Telli ajakiri
Astma põhjustab selliseid sümptomeid nagu vilistav hingamine, õhupuudus, pingetunne rinnus ja köha, mis varieeruvad ajas oma ilmnemiselt, sageduselt ja tugevuselt. Need sümptomid on seotud ekspiratoorse õhuvoolu muutustega, st takistatud väljahingamisega, mis on tingitud bronhokonstriktsioonist (hingamisteede ahenemine), hingamisteede seinte paksenemisest ja suurenenud limakogusest. Sümptomid kupeeruvad kas osaliselt või täielikult raviga või iseeneslikult (1, 2).
GOLD 2022 uuendused pööravad tähelepanu ka COVID-19 pandeemiale
Pille Mukk
Telli ajakiri
Kroonilise obstruktiivne kopsuhaiguse (edaspidi KOK) ravijuhend võtab arvesse COVID-19 pandeemiat ning sellest selgub, et kuigi KOK-iga patsientidel ei ole SARS-CoV-2-ga nakatumise risk oluliselt suurem, on neil siiski suurem risk sattuda COVID-19 tõttu haiglasse.
Astma ümarlaud
Piret Rospu
Telli ajakiri
Aprilli keskel toimus astma teemal ümarlaud, kus püüti leida võimalusi astmaga patsientide jälgimise ja ravi parandamiseks Eestis. Eelmine ümarlaud toimus 2020. aasta septembris.
Atelektaas
Birgit Vatter
Telli ajakiri
Atelektaasi defineeritakse kopsukoe kollapsina või, vastupidi, kopsukoe ebapiisava ekspansioonina (1, 2). Olenemata definitsioonist on tulemus sama – väheneb gaasivahetuspindala, tekib intrapulmonaalne šunt ning raskematel juhtudel halveneb kopsude ventilatsiooni-perfusiooni tasakaal niivõrd, et tekib oksügenisatsioonihäire (3). Tegemist on kliinilises praktikas küllaltki sagedase probleemiga, mille käsitlus sõltub suuresti põhjuslikust faktorist (4).
Toitainete puudusest tingitud nahamuutused
Nele Kriisa
Viljar Jaks
Telli ajakiri
Bariaatiline operatsioon on radikaalne sekkumisviis, mis aitab kaalust alla saada. Paraku võivad need sekkumised kaasa tuua malabsorptsioonisündroomi, mis võib omakorda avaldada mõju ka nahale, juustele ja limaskestadele.
Tänapäevane vaade osteoporoosi diagnoosimisele ja ravile
Raili Müller
Telli ajakiri
Osteoporoos on süsteemne luustikuhaigus, mida iseloomustab luukoe väike mass, mikroarhitektuuri muutus ja luude haprus. Osteoporoosile vastav luu mineraaltihedus (T-skoor ≤ -2,5 SD võrreldes noore täiskasvanuga) on hinnanguliselt 7%-l üle 50-aastastest meestest ja 22%-l üle 50-aastastest naistest.
Piltdiagnostikata füüsilise koormusega koormustestide kasutamise aspektid
Piibe Muda
Telli ajakiri
Koormustestil on mitmeid erinevaid metoodikaid, neist kõige tavalisem on piltdiagnostikata koormustest jalgrattal või liikuvrajal. Lisaks on olemas piltdiagnostikaga koormustesti variandid, kus koormus antakse kas füüsilise koormusega või medikamentoosselt – kasutusel on nii stressehhokardiograafia, radioaktiivse isotoobiga SPECT-test kui magnetresonantstomograafia (MRT) ja kompuuterangiograafia (viimasel kahel juhul ainult medikamentoosne koormus).
Ülevaade ortoptisti rollist ja ülesannetest
Kaire Somma
Telli ajakiri
Ortoptika on oftalmoloogia allharu, mis käsitleb silmade liikuvuse ja koostöö häireid. See on alus kvaliteetsele ravile straboloogias. Eestis alustasid ortoptistid tegutsemist 1996. aastal.
Suitsiide aitab ennetada õigeaegne sekkumine
Ere Vasli
Anna-Kaisa Oidermaa
Telli ajakiri
Suitsiide peetakse suures osas ennetatavateks surmadeks, ning seetõttu on see oluline arengu- ja murekoht Eesti rahvatervise jaoks. Suitsiid on protsess, millel on mitmesuguseid riski-ja kaitsefaktoreid, seega saab iga meedik enda teadmisi ja oskusi parandada, et õigeaegse sekkumisega elusid päästa.
Mittefarmakoteraapilised võimalused depressiooni ja ärevuse ravis
Marianne Annion
Telli ajakiri
Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) 2002. aastal avaldatud ülevaate kohaselt kasvas COVID-19 pandeemia esimesel aastal ärevuse ja depressiooni ülemaailmne levimus lausa 25% võrra. Mure vaimse tervise seisundite võimaliku sagenemise pärast on juba ajendanud 90% riikidest kaasama vaimse tervise ja psühhosotsiaalse toe oma reageerimiskavadesse, kuid suured lüngad ja murekohad on endiselt olemas. (1)
Tonsillektoomia ja tonsillotoomia
Neve Lieberg
Telli ajakiri
Kurgumandlid (tonsilla palatinae) asuvad suuneelus kurgukaarte vahel ja koosnevad lümfoepiteliaalsest koest. Nende suurus võib eri inimestel olla erinev. Samas ka ühe ja sama inimese kurgumandlid võivad erinevatel ajahetkedel olla eri suurust, näiteks ägeda põletiku põdemise järel võivad kurgumandlid olla mingi periood suuremad, kohevamad kui tavaliselt.
Uudised ja teated
Võimalus teha emakakaelavähi sõeluuring kodus tõi rohkem osalejaid
Telli ajakiri
Võimalus valida, kas osaleda emakakaelavähi sõeluuringus tavapäraselt kliinikus või võtta vajalik proov ise kodus, suurendas sõeluuringus osalemise määra keskmiselt 10% võrra, näitasid Tervise Arengu Instituudi (TAI) 2021. aastal läbiviidud katseuuringu esmased tulemused. Kõige aktiivsemaks osutus osalus rühmas, kellele koos korduskutsega saadeti posti teel koju ka proovivõtukomplekt.
Uudised
Piret Rospu
Telli ajakiri
Konverents
Tallinna Perearstide Seltsi kevadkonverentsil räägiti sünnist
Madis Filippov
Piret Rospu
Telli ajakiri
Aprillis toimus Tallinna Perearstide Seltsil koostöös Eesti Perinatoloogia Seltsiga kevadkonverents, mille pealkiri oli „Sünd“. Lähemalt räägiti teemadest, mis on seotud perioodiga enne rasestumist, raseduse ajal ja pärast sünnitust.
Haigusjuht
Haigusjuht: unustatud, aga siiski olemas ja endiselt ohtlik haigus
Ulvi-Kaire Kongo
Telli ajakiri
Jagan haigusjuhtu, kus kohtusid juba unustusehõlma vajunud vana ja praegune moodsa aja haigus. Juhendajad: Ragne Ole, sisearst, Ida-Tallinna Keskhaigla ja Piret Härma-Jõks, kardioloog-juhtivarst, Ida-Tallinna Keskhaigla
Haigusjuht: hüpertensioon
Kati Paal
Telli ajakiri
Selle juhtumi alguses, 2009. aastal on naispatsient 45-aastane, parasjagu lapseootel ja tal on diagnoositud rasedusaegne hüpertensioon ning rasedusaegne diabeet. Patsiendi kaal on juba aastaid olnud suur ja viidanud rasvumisele. Pärast sünnitust normaliseeruvad nii vererõhu- kui ka veresuhkruväärtused ning ravi jäetakse ära. Teadaolevalt ennustavad rasedusaegsed probleemid vererõhu ja veresuhkruga probleeme tulevikus ja nii juhtub ka sel juhul.
Detsember 2024
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Juuni 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
Jaanuar 2024
Detsember 2023
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Juuni 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
Jaanuar 2023
Detsember 2022
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Juuni 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
Jaanuar 2022
Detsember 2021
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Juuni 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
COVID-19 vastu vaktsineerimine praktikas
Вакцинация от COVID-19 на практике
Jaanuar 2021
Detsember 2020
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Juuni 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
Jaanuar 2020
Detsember 2019
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
Juuni 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
Jaanuar 2019
Detsember 2018
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Juuni 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
Jaanuar 2018
Detsember 2017
November 2017
Oktoober 2017
September 2017
August 2017
Juuni 2017
Mai 2017
Aprill 2017
Märts 2017
Veebruar 2017
Jaanuar 2017
Detsember 2016
November 2016
Oktoober 2016
September 2016
August 2016
Juuni 2016
Mai 2016
Aprill 2016
Märts 2016
Veebruar 2016
Jaanuar 2016
Detsember 2015
November 2015
Oktoober 2015
September 2015
August 2015
Juuni 2015
Mai 2015
Aprill 2015
Märts 2015
Veebruar 2015
Jaanuar 2015
Detsember 2014
November 2014
Oktoober 2014
September 2014
August 2014
Juuni 2014
Mai 2014
Aprill 2014
Märts 2014
Veebruar 2014
Jaanuar 2014
Detsember 2013
November 2013
Oktoober 2013
September 2013
August 2013
Juuni 2013
Mai 2013
Aprill 2013
Märts 2013
Veebruar 2013
Jaanuar 2013
Detsember 2012
November 2012
Oktoober 2012
September 2012
August 2012
Juuni 2012
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
September 2011
August 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011
Märts 2011
Veebruar 2011
Jaanuar 2011
Detsember 2010
November 2010
Oktoober 2010
September 2010
August 2010
Juuni 2010
Mai 2010
Aprill 2010
Märts 2010
Veebruar 2010
Jaanuar 2010
Detsember 2009
November 2009
Oktoober 2009
September 2009
Juuni 2009
Aprill 2009
Märts 2009
Veebruar 2009
Jaanuar 2009
Detsember 2008
November 2008
Oktoober 2008
September 2008
Juuni 2008
Aprill 2008
Märts 2008
Veebruar 2008
Jaanuar 2008
Ajakiri
Vali