Skip to main content
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Enter your keywords
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
Detsember 2020
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Juhtkiri
Aasta 2020 kokkuvõte – tempora mutantur, nos et mutamur in illis*
Le Vallikivi
Telli ajakiri
2020 on perearstiabis olnud nii kliiniliselt kui ka organisatoorselt äärmiselt huvitav aasta. Siiski ei tahaks ma liigset tähelepanu ega kandvat rolli anda COVID-19-le, vaid nimetaksin seda haigust katalüsaatorina toimivaks kõrvaltegelaseks, mis on maailmas toimunud protsesse pigem kiirendanud või võimendanud ning üksiti õpetanud ka palju paremini eristama olulist ebaolulisest.
Persoon
Natalja Nedaškovskaja: kogenud arsti kõrval töötamine andis julguse nimistu üle võtta
Madis Filippov
Telli ajakiri
Noor perearst Natalja Nedaškovskaja võtab pärast nn inkubatsiooniperioodi üle Harkus töötava Eva Szirko nimistu. Dr Nedaškovskaja sõnul sobis talle selline võimalus hästi, sest kohe pärast residentuuri lõpetamist ei oleks ta julgenud nimistut võtta.
Aktuaalne teema
Perearstid valisid aasta tegija ja aasta ämbri
Eli Lilles
Telli ajakiri
Tallinna Perearstide Selts kuulutas detsembri alguses välja aasta tegija ja aasta ämbri. Aasta tegija tiitel anti perearstide seltsi COVID-töögrupile ning aasta ämbrit vääris perearstide meelest gripivaktsiini ümber toimuv segadus. Valiku alus on perearstide hulgas tehtud küsitlus, milles enim hääli said järgmised kandidaadid.
Peremeditsiini residentuuri pikendamine kolmelt aastalt neljale oli residentide, perearstide seltsi ja ülikooli ühine otsus
Ruth Kalda
Andres Lasn
Telli ajakiri
Perearsti 2020. aasta oktoobrinumbris ilmus Indrek Viili artikkel „Residendid küpsevad kiiremini“, kus autor tutvustas peremeditsiini residentide seas tehtud küsitlust, millega uuriti peamiselt õppetsüklite soovitud kestust. Avaldame professor Ruth Kalda ja perearst dr Andres Lasni kommentaarid küsitluse tulemuste kohta.
Rain Laane: esmatasandiga seotud asjad liiguvad üha enam haigekassasse
Madis Filippov
Telli ajakiri
Alates 1. jaanuarist läheb perearstide asendustasu maksmise kohustus üle haigekassale. Töötame selle nimel, et mitte ainult asendustasu, vaid üldse esmatasandiga seotud asjad võiksid rohkem olla ühes kohas, ütles Eesti Haigekassa juhatuse esimees Rain Laane.
Perearstid ootavad uuelt aastalt koroonavaktsiini ja rahulikumat töötempot
Eeva-Liisa Piibeman
Telli ajakiri
Tänavune aasta on pannud proovile kõik inimesed, paljud varem harjumuspärased ja enesest-mõistetavad olnud asjad ei ole enam seda. Need, kes ei ole pidanud muutma oma tavapärast elu- ja töörütmi, on vähemuses. Erakordne on olnud ka perearstide aasta, kelle niigi suur töökoormus on tänavu veelgi kasvanud. Küsisime perearstidelt Eesti eri nurkadest, kuidas möödus neil 2020. aasta ning mida ootavad ja loodavad nad uuelt aastalt.
Teadustöö ja koolitus
Epilepsiaravimid – toimemehhanism ja sagedasemad kõrvaltoimed
Aleksei Rakitin
Telli ajakiri
Umbes 50% patsientidest, kellel on elus esmakordselt diagnoositud epilepsia, saavutavad pikaajalise hoovabaduse esimese preparaadiga. Epilepsia ravi kestab aastaid ja sellepärast tuleb kohe alguses mõelda ravimite potentsiaalsetele kõrvaltoimetele igal konkreetselt patsiendil.
Isheemiline ja hemorraagiline insult – millised on erinevused?
Janika Kõrv
Telli ajakiri
Insult, sage neuroloogiline haigus, millesse haigestub iga neljas inimene, on surmapõhjuste reas teisel ja puude põhjustajana kolmandal kohal maailmas (1). Artikkel annab lühikese ülevaate insuldi liikidest ning käsitleb insuldi ravivõimalusi.
Primaarse hüpertensiooni kombinatsioonravi – kellel mida eelistada?
Priit Pauklin
Telli ajakiri
Hüpertensioon ehk kõrgvererõhktõbi on jätkuvalt maailmas peamine ennetatav kardiovaskulaarsurmade põhjus. Kuigi vererõhuravi elustiilimuutustega ja ravimitega on näidanud häid tulemusi vererõhu langetamisel, on siiski paljudel patsientidel see halvasti ohjatud. Seetõttu vajab enamik patsientidest kombinatsioonravi mitme erineva antihüpertensiivse ravimiga. Käesoleva artikli eesmärk on anda lühike ülevaade, millal kombinatsioonravi rakendada ja milliste ravimigruppide kombineerimine võiks olla soovitatud erinevates situatsioonides.
LVAD-iga patsientide nõustamine ja elustiilisoovitused
Jevgenia Kutepova
Telli ajakiri
LVAD (Left Ventricular Assist Device) ehk südame vasakut vatsakest toetav seade on akude abil töötav kirurgiliselt paigaldatud kehaväline mehaaniline seade, mis aitab parandada vereringet. LVAD-i paigaldamise peamine eesmärk on leevendada sümptomeid, parandada elukvaliteeti ja vähendada suremust. Samuti on oluline eesmärk patsiendi seisundi stabiliseerimine kuni südame siirdamiseni.
Psoriaas lastel
Maie Jürisson
Telli ajakiri
Psoriaas on süsteemne immuunvahendatud põletikuline haigus, mida kliiniliselt iseloomustab teravalt piiritletud erütematoosskvamoosne lööve ning mis peale naha võib haarata veel liigeseid ja küüsi.
Sügelised on levinud probleem kogu maailmas
Ene Mäestu
Telli ajakiri
Sügelisi ehk scabies’t põhjustav sügelislest Sarcoptes scabiei var. hominis on inimese obligatoorne parasiit. Scabies esineb kõikides vanusegruppides ja on levinud probleem kogu maailmas. Arenenud riikides korduvad epideemiad iga 20–30 aasta järel, seda seletatakse n-ö karjaimmuunsuse teooriaga. Arengumaades on scabies pidevalt suur probleem seoses ebahügieeniliste elutingimuste ja ebaadekvaatse arstiabiga (1).
Miks vähendab GLP-1 agonist kardiovaskulaarset riski?
Mart Roosimaa
Telli ajakiri
Senistes kardiovaskulaarset (KV) ohutust hindavates uuringutes on mitmed preparaadid SGLT2 inhibiitorite (SGLT2i) ja glükagoonisarnase peptiid-1 retseptori agonistide (GLP-1 RA) ravimiklassidest mitte ainult tõestanud oma ohutust, vaid lausa vähendanud ravimit saanud patsientide kardiovaskulaarset riski.
Kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega patsiendi toitumine
Elmira Gurbanova
Telli ajakiri
Ligikaudu ühel kolmest kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega (KOK) haiglas viibivast patsiendist ja ühel viiest KOK-iga ambulatoorsel ravil olevast patsiendist on vaegtoitumuse oht (1). Seetõttu peaks eriti raske kuluga kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega patsientide ravimeeskonda kuuluma lisaks pulmonoloogile, perearstile, hapnikraviõele, sotsiaaltöötajale, füsioterapeudile ning psühholoogile ka toitumisterapeut. Vaegtoitumine võib areneda mitme aasta jooksul järk-järgult või ägenemiste järel (2).
Astma ja kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse kattumise sündroom eakatel
Helina Survo-Charaf
Telli ajakiri
Bronhides esineva kroonilise õhuvoolutakistusega patsiendil on oluline selgitada välja, kas tegemist on rohkem astma või kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega (KOK). Eriti keeruline on see eakatel, kui on diagnoositud hilise algusega astma ning anamneesis on suitsetamine (1).
Meniskivigastuste diagnoosimine ja ravi
Kaspar Rõivassepp
Telli ajakiri
Meniski peamine ülesanne on kaitsta liigesekõhresid neile mõjuvate koormuste eest. Meniskikahjustused võivad olla põhjustatud otsesest traumast või meniski kulumisest. Kaebuste ja anamneesi arvestamine annab suurema osa diagnoosist. Traumast tingitud meniskivigastused vajavad enamasti kirurgilist ravi, kulumisest tingitud meniskikahjustuste korral piisab tavaliselt taastusravist või füsioteraapiast.
Kuidas toetada patsienti alkoholitarvitamise vähendamisel?
Lilli Gross
Telli ajakiri
Puutun pereõena oma töös kokku väga paljude inimestega, kes ei ole endale teadvustanud, millist mõju avaldab nende tervisele sage alkoholitarvitamine. Minu juurde jõuavad inimesed erinevate terviseprobleemidega, aimamata, et selle põhjuseks võib olla alkohol. Kuidas nende muret märgata ning millist tuge pakkuda?
Ärritunud soole sündroomi leevendamine: FODMAP-dieet
Piret Rospu
Telli ajakiri
Ärritunud soole sündroom on funktsionaalne seedetraktihäire, mille korral patsiendil on küll kaebused, kuid uuringud on korras või ei selgita need patsiendi vaevusi täielikult. Üle kümne aasta tagasi Austraalias kirjeldatud FODMAP-dieet, täpsemalt väikese FODMAP-ide sisaldusega dieet (1) on praegu rahvusvaheliselt aktsepteeritud viis ärritunud soole sündroomiga patsientidel vaevuste leevendamiseks.
Äge stressreaktsioon ja posttraumaatiline stressihäire – olemusest ja käsitlusest perearstile
Heivi Varus
Telli ajakiri
Mitmed teadusuurimused kinnitavad, et 20–90% üldpopulatsioonist kogeb oma elu jooksul ühte või rohkemat potentsiaalselt traumeerivat sündmust (1). Traumaatilise kogemuse järel võivad inimesed teatud juhtudel reageerida sellele erakordselt tugevalt, neil tekib nii psüühilisi kui kehalisi stressreaktsioone.
Uudised ja teated
Uudised
Piret Rospu
Telli ajakiri
Konverents
EPS-i aastakonverentsi töötoad: nahahaigused ja silmahaigused
Piret Rospu
Telli ajakiri
Septembris Eesti Perearstide Seltsi aastakonverentsil toimusid töötoad, mida viisid läbi erialaspetsialistid. Artikkel teeb ülevaate nahahaiguste ja silmahaiguste töötubadest.
Tallinna Perearstide Seltsi sügiskonverentsil räägiti seekord naise tervisest
Piret Rospu
Telli ajakiri
Oktoobri lõpus toimus Tallinna Perearstide Seltsi sügiskonverents koostöös Eesti Naistearstide Seltsiga. Konverentsil keskenduti mitmetele olulistele naise tervist puudutavatele teemadele. Artikkel annab ülevaate kolmest: gestatsioonidiabeet, rasedusaegne hüpertensioon ja emakakaelavähi sõeluuring.
Haigusjuht
Haigusjuhud: diabeediravimite redutseerimine eakatel
Piret Rospu
Telli ajakiri
2019. aastal uuris meie keskuse resident dr Kadri Ilves oma residentuuri lõputöö raames diabeedi üleravimist eakatel (1) ja sellega seoses pidin oma nimistu eakad diabeediga patsiendid eraldi tähelepanu alla võtma. Olin alati arvanud, et minu patsientidel on diabeet eeskujulikult ravitud, aga üleravimise pilguga oma patsiente vaadates leidsin nii mõnedki üllatused.
Haigusjuht: Gilberti sündroomiga naispatsient
Lembi Põlder
Telli ajakiri
Detsember 2024
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Juuni 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
Jaanuar 2024
Detsember 2023
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Juuni 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
Jaanuar 2023
Detsember 2022
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Juuni 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
Jaanuar 2022
Detsember 2021
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Juuni 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
COVID-19 vastu vaktsineerimine praktikas
Вакцинация от COVID-19 на практике
Jaanuar 2021
Detsember 2020
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Juuni 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
Jaanuar 2020
Detsember 2019
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
Juuni 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
Jaanuar 2019
Detsember 2018
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Juuni 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
Jaanuar 2018
Detsember 2017
November 2017
Oktoober 2017
September 2017
August 2017
Juuni 2017
Mai 2017
Aprill 2017
Märts 2017
Veebruar 2017
Jaanuar 2017
Detsember 2016
November 2016
Oktoober 2016
September 2016
August 2016
Juuni 2016
Mai 2016
Aprill 2016
Märts 2016
Veebruar 2016
Jaanuar 2016
Detsember 2015
November 2015
Oktoober 2015
September 2015
August 2015
Juuni 2015
Mai 2015
Aprill 2015
Märts 2015
Veebruar 2015
Jaanuar 2015
Detsember 2014
November 2014
Oktoober 2014
September 2014
August 2014
Juuni 2014
Mai 2014
Aprill 2014
Märts 2014
Veebruar 2014
Jaanuar 2014
Detsember 2013
November 2013
Oktoober 2013
September 2013
August 2013
Juuni 2013
Mai 2013
Aprill 2013
Märts 2013
Veebruar 2013
Jaanuar 2013
Detsember 2012
November 2012
Oktoober 2012
September 2012
August 2012
Juuni 2012
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
September 2011
August 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011
Märts 2011
Veebruar 2011
Jaanuar 2011
Detsember 2010
November 2010
Oktoober 2010
September 2010
August 2010
Juuni 2010
Mai 2010
Aprill 2010
Märts 2010
Veebruar 2010
Jaanuar 2010
Detsember 2009
November 2009
Oktoober 2009
September 2009
Juuni 2009
Aprill 2009
Märts 2009
Veebruar 2009
Jaanuar 2009
Detsember 2008
November 2008
Oktoober 2008
September 2008
Juuni 2008
Aprill 2008
Märts 2008
Veebruar 2008
Jaanuar 2008
Ajakiri
Vali