17. septembril toimub Tallinnas seminar „Bioloogiline ravi kliinilises praktikas“, kus Ida-Tallinna Keskhaigla reumatoloog Sandra Meisalu räägib muutustest bioloogilise ravi praktikas ja koostööst erinevate erialade vahel.
Reumatoloogi vaatenurgast – milline on Eestis bioloogilise ravi hetkeseis?
Bioloogilise ravi kättesaadavus Eestis on võrdlemisi hea. Hetkel on kaks bioloogilist ravimit kättesaadavad retseptiravimitena ning sellest aastast on näiteks reumatoidartriidi puhul halva prognoosi näitajate olemasolul võimalik bioloogilist ravi varasemast kiiremini alustada. Siiski on haigekassa poolt piiratud kõikide erinevate bioloogiliste ravimite toimemehhanismide kasutamine. Sõltumata haigusest (reumatoidartriit, anküloseeriv spondüliit või psoriaatiline artriit) peab kasutama kõigepealt 2 soodsamat bioloogilist ravimit, mis on sarnase toimemehhanismiga ning alles seejärel saab vahetada ravimi gruppi ja valida mõne teise toimemehhanismiga ravimi.
Millised on võimalused inimesi bioloogilise raviga aidata?
Bioloogiline ravi on hea efektiivne ravi, mis võimaldab pidurdada autoimmuunse protsessiga seotud põletikku ning sellest tulenevat organkahjustust. Tänu sellele ravile esineb pöördumatut organite kahjustust (liigesdeformatsioonid, neerupuudulikus, amüloidoos jne) oluliselt vähem ning samuti on oluliselt paranenud patsientide elukvaliteet. Seetõttu on ääretult oluline, et bioloogiline ravi oleks võimalikult hästi patsientidele kättesaadav. Siiani on bioloogilise ravi kättesaadavust mõjutanud ravimite kõrge hind, kuid tänu biosimilaride väljatöötamisele on ka hind muutunud soodsamaks ja seega ravi kättesaadavus paranenud.
Millega peab bioloogilise ravi osas kindlasti arvestama?
Bioloogilise ravi sagedasemateks kõrvaltoimeteks on infektsioonide esinemise tõus ning võimalikud allergilised reaktsioonid. Tõsiste allergiliste reaktsioonide puhul tuleks ravi kohe katkestada ning infektsioonide esinemise korral võiks kaaluda vajadusel varasema antibakteriaalse ravi alustamise võimalust. Samuti on oluline infektsioonide esinemisel või operatsioonide puhul teha bioloogilise raviga ravipaus. Vaktsineerimine bioloogilist ravi saavatel patsientidel on soovitatud inaktiveeritud vaktsiinidega. Elus-nõrgestatud vaktsiinide puhul tuleks enne ja peale vaktsiini manustamist teha bioloogilise raviga ravipaus.
Seminari kohta leiab rohkem infot siit.