Skip to main content
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Enter your keywords
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
Veebruar 2020
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Juhtkiri
Kollegiaalsus algab suhtlemisest
Agne Annist
Telli ajakiri
Aasta algul valisid arstid endi seast esmakordselt parimat kolleegi. Internetipõhisele küsitlusele said vastata kõik arstid üle Eesti. Oli palutud põhjendada, miks kandidaati esile tõstetakse ning mida tema juures väärtustatakse.
Persoon
Teenetemärgi pälvinud Ülle Alanurm teeb vastuvõtte kolmes kohas ja juhib hooldekodu
Madis Filippov
Telli ajakiri
Presidendilt Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärgi pälvinud Surju perearstil Ülle Alanurmel on väga suur nimistu ja vastuvõtud kolme koha peal, kuid ta leiab seejuures aega ka kohalikku hooldekodu juhtida.
Aktuaalne teema
Konverentsil „Kollegiaalsus meditsiinis“ analüüsiti kollegiaalsust eri vaatenurkadest
Josefina-Marii Sink
Telli ajakiri
24. jaanuaril toimus Tallinna Rahvusraamatukogus konverents „Kollegiaalsus meditsiinis“ koostöös Nooremarstide Ühenduse ning Celsiusega. Konverentsi esimene pool keskendus sellele, mis on kollegiaalsus ning kust see tuleb. Teises sessioonis arutati, kuidas nende teadmistega edasi minna ja mida võiks tulevikus parandada. Konverentsil kuulutati esmakordselt välja ka parim kolleeg – tiitli sai Lõuna-Eesti Haigla sisearst Merike Toomik.
Perearst: patsient kaebas mu peale, et talle F-diagnoosi välja kirjutasin
Saara Arulaane
Telli ajakiri
Artiklisarja „Tegin vea“ igas osas teen intervjuu ühe Eesti arstiga, kes räägib oma karjääri jooksul tehtud vigadest. Suurem osa artiklitest on anonüümsed. Selle sarjaga loodan avada vigadest rääkimise kultuuri kogu Eestis ning julgustada ka teisi kolleege ennast rohkem avama. Targad õpivad teiste vigadest ja ei tasu väärtuslikku ressurssi raisku lasta: kellegi teise veast lugedes jäävad meil endal loodetavasti nii mõnedki tegemata. Süsteemsest ja kestlikust vigade tunnistamisest ning nendest õppimisest võidavad aga nii arst, meeskond kui patsient.
Anneli Talvik kaitses doktoritööd
Eeva-Liisa Piibeman
Telli ajakiri
Tallinna Tehnikaülikooli tervisetehnoloogiate instituudi doktorant Anneli Talvik kaitses 12. veebruaril oma doktoritööd „Noninvasive Hemodynamic Monitoring as a Guide to Drug Treatment of Uncontrolled Hypertensive Patients“.
Teadustöö ja koolitus
Üliaktiivne põis – diagnoosimine ja ravivõimalused
Teesi Sepp
Telli ajakiri
Üliaktiivne põis (kirjanduses sageli kui OAB, overactive bladder) on kliiniline diagnoos, mille diagnoosimise alustala on põhjalik anamnees. Tegemist ei ole konkreetse haigusega, mille vastu on olemas üks kindel ravi, vaid sümptomite kompleksiga. ICS (International Continence Society) defineerib üliaktiivset põit järgmiselt: tugev urineerimistung, sageli kaasneb sellega sage urineerimine ning noktuuria, millele võib lisaks esineda tunginkontinents, välistatud on muud haiguse põhjused (1).
Kui enam ei saa käia ...
Veronika Palmiste
Telli ajakiri
Alajäsemete ateroskleroos on üks osa vananemisprotsessist, seetõttu leitakse muutusi jäsemete magistraalarterites rohkem kui võiks arvata. Kui puuduvad iseloomulikud kaebused, on muutused asümptomaatilised ning seisund mingit erilist tähelepanu ei vaja. Keerulisemaks muutub olukord siis, kui lisanduvad kaebused.
Gripp – viirusest, haigestumisest, diagnostikast ja vaktsineerimisest
Kuulo Kutsar
Telli ajakiri
Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) hinnangul haigestub maailmas igal aastal gripihooajal kolm kuni viis miljonit inimest gripi raskesse vormi ja sureb 250 000 kuni 500 000 haiget. Paraskliimavöötmes algab hooajaline grippi haigestumine oktoobri lõpus, novembri alguses ja haigestumise kõrgperiood on tavaliselt veebruaris.
Seksuaalsuse areng lapsel
Lemme Haldre
Telli ajakiri
Inimese seksuaalsus ei kujune tühjalt kohalt. See areneb ja kujuneb alates varasest lapseeast koos vaimse ja füüsilise küpsemisega. Seda arengut mõjutavad nii pärilikud kui ka keskkonnategurid. Koos kognitiivse, emotsionaalse ja sotsiaalse arenguga luuakse vundament seksuaalseks eneseväljenduseks. Seksuaalkasvatus algab imikueas. Vanema-lapse positiivne suhe, milles on turvalisus ja positiivsed emotsioonid, on baas edasisele seksuaalsele arengule. Imik ja väikelaps vajavad kogemust, et maailm on turvaline paik.
Raske astmaga patsiendi käsitlus
Kai Kliiman
Telli ajakiri
Eestis põeb astmat hinnanguliselt ligikaudu 5–8% täiskasvanud elanikkonnast, kuid arvatakse, et paljudel astmat põdevatel inimestel on astma diagnoosimata ning seetõttu ei saa nad ka korrektset ravi (1, 2). Samas on tänapäeval võimalik nüüdisaegse astmaraviga saavutada enamikul haigetel haiguse üle täielik kontroll ning säilitada elukvaliteet ja töövõime.
Hüpertooniatõbi ja kognitiivse funktsiooni häired
Eno-Martin Lotman
Telli ajakiri
Elanikkonna vanuse kasvades muutub järjest aktuaalsemaks kognitiivse funktsioonihäirega patsientide osakaalu suurenemine. Arteriaalne hüpertensioon on üks olulisemaid vanusega seotud kognitiivse funktsiooni häirete tekkepõhjuseid.
Millele pöörata tähelepanu kroonilise südamepuudulikkusega patsiendi ravimisel, kui esinevad kaasuvad haigused?
Ly Anton
Telli ajakiri
Kroonilise südamepuudulikkusega (KSP) patsientide keskmine vanus Euroopas ja USA-s on 74 aastat (1). Perearsti vastuvõtule tulnud KSP-patsiendid on seega enamasti eakad erinevate kaasuvate haigustega, mis mõjutavad oluliselt ka KSP diagnoosimist ja ravi ning teevad haige käsitlemise keerukaks. Kaasuvad haigused suurendavad KSP tekkeriski, raskendavad KSP kulgu, suurendades surevust ja hospitaliseerimise vajadust. Kaasuva haiguse ravimiseks kasutatakse tihti ka rohkelt ravimeid, mis võivad olla kardiotoksilised, soodustades KSP kujunemist, või esineb nendel ravimitel ebasoovitavaid koostoimeid KSP ravimitega. Artikli eesmärk on anda ülevaade olukordadest, millele pöörata tähelepanu KSP-patsiendi käsitlemisel esmatasandil sagedamini esinevate kaasuvate haiguste korral.
Uued võimalused südame ja neerude kaitseks diabeetikul
Piret Rospu
Telli ajakiri
Eesti Hüpertensiooni Ühingul täitub tänavu 25 tegevusaastat ja seda tähistati konverentsiga 13. veebruaril. Nefroloog dr Külli Kõlvald rääkis seal uutest suundadest kardiovaskulaarses ja nefroprotektsioonis.
Valus ja ilus raamat „Me armastame elu“
Eli Lilles
Telli ajakiri
Metastaseerunud rinnavähiga naiste toetuseks valminud raamat on esimene selle raske haigusega kokku puutunud inimeste kogemustest kõnelev tekstide kogum.
Muutused rasedusdiabeedi ja selle tüsistuste esinemises seoses uute diagnoosikriteeriumite kasutuselevõtuga
Maarja Randväli
Velli Kütt
Telli ajakiri
Rasedusdiabeedi (gestatsioondiabeet, GD) teadaolevad riskitegurid on raseduseelne ülekaalulisus, GD esinemine eelmise raseduse ajal, glükoositaluvuse häire anamneesis, diabeedi esinemine esimese astme sugulastel, suurekaaluline vastsündinu varasemast rasedusest ning anamneesis loote ebaselge põhjusega surm. GD esineb sagedamini vanematel ja polütsüstilise munasarjaga sünnitajatel. Järjest enam koguneb andmeid liigse rasedusaegse kaalutõusu seose kohta GD ning ka muude võimalike rasedustüsistustega.
Neljas OSAK Eestis turul: edoksabaan
Piret Rospu
Telli ajakiri
Tänavu jaanuarist lisandus Eestis soodusravimite nimekirja edoksabaan. Edoksabaan on otsene faktor Xa inhibiitor, mille kasutamise näidustused on insuldi ja süsteemse emboolia ennetamine mittevalvulaarse kodade virvendusarütmiaga (KVA) patsientidel ning süvaveeni-tromboosi (SVT) ja kopsuarteri trombemboolia (KATE) ravi ning korduva SVT ja KATE ennetamine. Erinevalt teistest otsese toimega suukaudsetest antikoagulantidest (OSAK) ei ole edoksabaanil kasutamisnäidustust põlve- ja puusaliigese proteesimise korral.
Krooniline bronhiit
Kersti Veidrik
Telli ajakiri
Krooniline bronhiit on hingamisteede haigus, mida iseloomustab köha ja röga produktsioon, mis kestab vähemalt kolm kuud aastas ja vähemalt kahel järjestikusel aastal (WHO, 1961). Kroonilise köha teised põhjused (näiteks bronhiektaasid) on välistatud. Selline kroonilise bronhiidi diagnoos on kasutusel üle maailma – mitte ainult epidemioloogias, vaid ka kliinilises praktikas. Lihtsa ja obstruktiivse (KOK) kroonilise bronhiidi eristamine on oluline haiguse ravitaktikas ja prognoosi hindamiseks.
Koormusastma ei ole treeningute vastunäidustus
Kadri Jaama
Telli ajakiri
Peamine koormusel tekkiv hingamisprobleem, millega kopsuarstid kokku puutuvad, on koormusastma. Valdaval osal astmahaigetest on füüsiline koormus sümptomeid provotseeriv tegur, väiksemal osal ainus tegur. Terminit „koormusastma“ kasutatakse koormusel tekkiva bronhiaalse obstruktsiooni korral. Asjaolu, et kaebused esinevad vaid koormusel, võib põhjustada vale arusaama. Koormus ei ole astma riskifaktor, vaid koormus võib provotseerida astma sümptomeid eelnevalt olemasoleva astma diagnoosi korral (12).
Prootonpumba inhibiitorid
Liisa Randmäe
Telli ajakiri
Prootonpumba inhibiitorid (PPI) on üks enim kasutatavaid ravimirühmi maailmas. 2018. aastal kasutati Eestis PPI-sid 49,6 defineeritud päevadoosi (DPD) 1000/ööpäevas ehk keskmiselt 49,6 inimest tuhandest ehk umbes 5% elanikkonnast kasutas seda ravimit iga päev. Võrdluseks: teisi maomahla happesushäirete raviks kasutatavaid H2-retseptori antagoniste kasutati 1,85 DPD/1000/ööpäevas ja antatsiide 1,1 DPD/1000/ööpäevas. Enim kasutatav PPI 2018. aastal oli omeprasool (28,22 DPD/1000/ööpäevas), mille kasutus sarnaselt kogu ravimirühmaga iga aastaga aina kasvab (1, 2).
Kuidas osavamalt arvutit kasutada ja sellest perearstitöös kasu saada?
Telli ajakiri
Alates märtsist on Eesti perearstidel ja -õdedel võimalus osaleda arvutikasutuse ja digi-võimaluste efektiivsema kasutamise tasuta koolitustel üle Eesti. Koolituse eesmärk on jagada kogemusi, kuidas perearstikeskuses kasutatavad digilahendused kulutaksid vähem perearstide ja -õdede aega, ning pakkuda välja uusi võimalusi, mis muudaksid igapäevatöö sujuvamaks. Samuti annab koolitus ülevaate, milliseid küberohte tasub arvuti ja nutiseadmete kasutamisel silmas pidada.
Õlaliigese kontraktuuri ehk õlaliigese liikuvuspiiranguga patsient
Leho Rips
Telli ajakiri
Õlaliigesepiirkonna kaebused on väga levinud probleem. Valdavalt algavad probleemid umbes 40. eluaastast. Peamine pöördumise põhjus on valu. Valutunne ja valu taluvus on igal patsiendil erinev. Valdavalt ei häiri patsienti nii väga see, et õlaliiges ei liigu, vaid just valu, mis põhjustab elukvaliteedi muutuseid. Kirjeldatakse küll seda, et ei õnnestu käe seljale viimine või tõstmine üles, aga ikkagi mainitakse esmalt just liigutustegevusega kaasnevat valu. Harvem on patsiendi esmane mure õlaliigese liikuvuse piirang – see on olukord, mida aktsepteeritakse kergemini.
Ninaverejooksuhaige on erakorraline haige
Neve Lieberg
Telli ajakiri
Ninaverejooks (epistaxis R04.0) on üldpopulatsioonis levinud terviseprobleem, umbes 60% inimestest kogeb oma elus vähemalt korra ninaverejooksu (1). Enamik ninaverejookse on siiski iselimiteeruvad, umbes 6–10% patsientidest vajab meditsiinilist sekkumist (2). Ninaverejooks moodustab umbes 0,5% kõikidest erakorralise meditsiini osakonna visiitidest ja ligikaudu 1/3 kõikidest kõrva-nina-kurguarstide erakorralistest visiitidest (1, 3). Ninaverejookse võib esineda igas vanuses inimestel, kuid sagedamini täheldatakse verejookse 70 aasta vanustel täiskasvanutel (4). Mitmed uuringud näitavad, et nii poistel kui meestel esineb ninaverejookse enam kui tüdrukutel ja naistel (5).
Uudised ja teated
Uudised
Piret Rospu
Telli ajakiri
Haigusjuht
Urtikaariast haigusjuhu näitel
Maie Jürisson
Telli ajakiri
Nahalöövete seas on urtikaaria tavaline probleem, mille tõttu pöördutakse kas perearsti poole, EMO vastuvõttu, soovitakse nahaarsti või allergoloogi vastuvõttu.
Haigusjuht: hüperferritineemia ja raualadestus mittealkohoolse maksasteatoosiga patsiendil
Thomas Zimmerer
Telli ajakiri
38-aastane meespatsient pöördub novembris 2018 perearsti saatekirjaga gastroenteroloogi vastuvõtule, kaebus umbes kümme aastat kestev kõhulahtisus, vedel iste 2–3 korda päevas. Verd väljaheites ega palavikku ei ole. Kaebused häirivad väga patsiendi igapäevast elu, ise seostab patsient kaebusi piimatoodete tarvitamisega. Spetsiifilist diagnostikat kõhulahtisuse suhtes siiamaani tehtud ei ole.
Detsember 2024
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Juuni 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
Jaanuar 2024
Detsember 2023
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Juuni 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
Jaanuar 2023
Detsember 2022
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Juuni 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
Jaanuar 2022
Detsember 2021
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Juuni 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
COVID-19 vastu vaktsineerimine praktikas
Вакцинация от COVID-19 на практике
Jaanuar 2021
Detsember 2020
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Juuni 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
Jaanuar 2020
Detsember 2019
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
Juuni 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
Jaanuar 2019
Detsember 2018
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Juuni 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
Jaanuar 2018
Detsember 2017
November 2017
Oktoober 2017
September 2017
August 2017
Juuni 2017
Mai 2017
Aprill 2017
Märts 2017
Veebruar 2017
Jaanuar 2017
Detsember 2016
November 2016
Oktoober 2016
September 2016
August 2016
Juuni 2016
Mai 2016
Aprill 2016
Märts 2016
Veebruar 2016
Jaanuar 2016
Detsember 2015
November 2015
Oktoober 2015
September 2015
August 2015
Juuni 2015
Mai 2015
Aprill 2015
Märts 2015
Veebruar 2015
Jaanuar 2015
Detsember 2014
November 2014
Oktoober 2014
September 2014
August 2014
Juuni 2014
Mai 2014
Aprill 2014
Märts 2014
Veebruar 2014
Jaanuar 2014
Detsember 2013
November 2013
Oktoober 2013
September 2013
August 2013
Juuni 2013
Mai 2013
Aprill 2013
Märts 2013
Veebruar 2013
Jaanuar 2013
Detsember 2012
November 2012
Oktoober 2012
September 2012
August 2012
Juuni 2012
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
September 2011
August 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011
Märts 2011
Veebruar 2011
Jaanuar 2011
Detsember 2010
November 2010
Oktoober 2010
September 2010
August 2010
Juuni 2010
Mai 2010
Aprill 2010
Märts 2010
Veebruar 2010
Jaanuar 2010
Detsember 2009
November 2009
Oktoober 2009
September 2009
Juuni 2009
Aprill 2009
Märts 2009
Veebruar 2009
Jaanuar 2009
Detsember 2008
November 2008
Oktoober 2008
September 2008
Juuni 2008
Aprill 2008
Märts 2008
Veebruar 2008
Jaanuar 2008
Ajakiri
Vali