Skip to main content
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Enter your keywords
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
Oktoober 2020
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Juhtkiri
Koroonakriis tõi muudatused meie ajaarvamises ja tegutsemises
Ruth Kalda
Telli ajakiri
Aasta alguses alanud koroonaviiruse epideemia muudab maailma, kus elame ja töötame. Olen kuulnud isegi ütlust, et pärast seda kriisi tuleks meie ajaarvamine uuesti määratleda. Nüüdsest võiks „BC“ tähendada „enne koroonakriisi“ (Before Coronacrisis). Seda vähemasti meditsiinisüsteemi jaoks.
Persoon
Sirje Uueküla: tervisekeskuses n-ö ühe mütsi all töötamine tekitab turvavõrgu
Madis Filippov
Telli ajakiri
Pärnu perearstid töötavad alates maist uues Ristiku Tervisekeskuses. Perearst Sirje Uueküla sõnul on üheskoos, n-ö ühe mütsi all töötamisel lisaks kolleegide toele veel palju plusse: saab puhata, koolitustel käia ja haigena koju jääda.
Aktuaalne teema
Digilahendused perearsti töölaual 2020. aastal
Reet Laidoja
Telli ajakiri
Arvuti ja internet on perearsti igapäevased töövahendid ja ilma nendeta ei kujuta me elu enam ettegi. Vahel meile küll tundub, et digilahenduste areng on väga aeglane, ja kurjustame, kui miski töölaual ei toimi, kuid kas me ikka soovime tagasi aega, mil ambulatoorsed kaardid olid koltunud paberil narmendavad vihikud, saatekirjad väikesed loetamatud lipikud ning röntgenipilte lappasime suurtes ümbrikutes?
Kvaliteedisüsteem hakkab rohkem võtma arvesse nimistu eripära
Elle-Mall Sadrak
Telli ajakiri
Haigekassa koostöös Maailmapanga ja Eesti Perearstide Seltsiga (EPS) loob õiglast perearstide kvaliteedisüsteemi (PKS), mis hakkab rohkem arvestama nimistute eripärasid. Samuti alustatakse mentorluse juhtprojektiga.
Perearstide selts: gripivaktsiin peab olema kättesaadav eeskätt perearstikeskustele
Madis Filippov
Telli ajakiri
Perearstide seltsi teatel on esmatähtis, et gripivaktsiin oleks kättesaadav perearstikeskustele, ja paneb nördima, et apteegid keelduvad vaktsiine väljastamast, kuigi need on neil kohapeal vaktsineerimiseks olemas.
Residendid küpsevad kiiremini
Indrek Viil
Telli ajakiri
Peremeditsiini residentide seas tehti küsitlus, millega uuriti peamiselt õppetsüklite soovitud kestust. Tulemused näitavad, et noored arstid saavutavad endale püstitatud eesmärgid lühema ajaga, kui programm ette näeb.
Perearstide aastakonverentsil küsiti, kuidas suhtuda patsiendi tellimusse arsti vastuvõtul
Madis Filippov
Telli ajakiri
11. septembril toimus Pärnus perearstide seltsi aastakonverents, kus tunnustati parimaid ning arutleti aktuaalsetel teemadel.
Teadustöö ja koolitus
Noorukite depressioon – varajane sekkumine on pool võitu
Reigo Reppo
Telli ajakiri
Noorukieas areneb infantiilne ja mustvalge maailmapilt küpseks kogemuseks rohkemate varjunditega. Selles arengus võib olla tagasilööke, mille üks väljendusi on noorukiea depressioon.
Põlveliigese endoproteesimine
Marju Raukas
Telli ajakiri
Põlveliigese endoproteesimine on (kulu)tõhus lõppstaadiumis artroosi ravimeetod, mille eesmärk on vähendada valu ja parandada liikuvust. Põlveliigese endoproteesimine on maailmas laialt levinud 1970.–1980. aastatest. Eestis tehakse praegu aastas ligikaudu 3700 endoproteesimist, neist laias laastus pooled põlveliigesel, aastal 1994 oli endoproteesimisi aga vaid 400.
Ameerika Reumatoloogia Kolledži 2020. aasta podagra ravijuhend
Reile Juhanson
Telli ajakiri
Podagra on kõige levinum põletikulise artriidi vorm. Kuigi haiguse etioloogia on hästi teada ja olemasoleva medikamentoosse ravi võimalused on efektiivsed, esinevad ravikvaliteedis lüngad. 2012. aastal väljaantud Ameerika Reumatoloogia Kolledži ravijuhendis rõhutakse tugevalt kusihappesisaldust vähendavate ravimite ordineerimisele, kuid sellest hoolimata ei ole nende tarvitamine viimase paarikümne aasta jooksul suurenenud. Põhjenduseks on toodud, et 2012. aasta ravijuhendi tõenduspõhisus oli kesine, mistõttu on läbi viidud mitmeid täiendavaid kliinilisi uuringuid ravimite efektiivsuse hindamiseks. Nendel baseerudes töötati 2020. aastal välja uus podagra käsitlus- ja ravijuhend.
Euroopa Diabeediuuringute Assotsiatsiooni 56. konverents
Piret Rospu
Telli ajakiri
Euroopa Diabeediuuringute Assotsiatsiooni 56. konverents toimus tänavu 21.–25. septembril ja oli ajastu vaimule kohaselt virtuaalne. Artikkel toob lugejateni valiku konverentsil käsitletud teemadest.
Anhedoonia – depressiooni jääknäht või antidepressandi kõrvalmõju?
Innar Tõru
Telli ajakiri
Anhedoonia on seisund, mida iseloomustab vähenenud võime ette näha, oodata ja/või kogeda naudingut. Anhedoonia on depressiooni korral sagedasti esinev sümptom, mida esineb umbes 75%-l depressioonihaigetest.
Sagedasemad kilpnäärmepatoloogiad ja nende käsitlus
Ulvi Merendi
Telli ajakiri
Kilpnäärmehaigusi võib kõige üldisemalt jaotada funktsioonihäirega ja struktuurimuutusega seonduvateks, viimase korral omavad kliinilist tähtsust need vähesed sõlmed, mis võivad osutuda pahaloomulisteks. Artikkel annab ülevaate sagedasematest kilpnäärmepatoloogiatest ja nende käsitlusest.
Venoosne trombemboolia
Marianne Laheäär
Telli ajakiri
Venoosse trombemboolia (VT) esinemissageduseks loetakse 1–3 juhtu 1000 elaniku kohta aastas (2) ning peamised avaldused on süvaveenitromboos (SVT) ja kopsuarteri trombemboolia (KATE). Kogu maailmas on VT üks märkimisväärsematest suremuse ja töövõimetuse põhjustajatest, kusjuures surmajuhtumid on enamasti seotud massiivse KATE-ga (Medscape). Artikkel keskendub peamiselt süvaveenitromboosile, millest 80–90% esineb alajäsemete, 1–10% ülajäsemete ning ülejäänud nn atüüpilise lokalisatsiooniga veenides (portaal-, põrna-, mesenteriaalveen, aju venoosne siinus).
Diabeet on kodade virvendusarütmia riskifaktor – edoksabaani ohutus ning efektiivsus diabeetikutel
Kristin Lamp
Telli ajakiri
Kui tavaliselt mõtleme diabeedist kui koronaarhaiguse riskifaktorist, siis tihti unustame, et tegelikult on see seotud ka kodade virvendusarütmiaga. Uuringud on näidanud, et diabeedihaigetel esineb sageli kodade virvendusarütmiat. Arvestades, et kodade virvendusarütmia ning diabeediga haigetel on trombembooliliste tüsistuste, eeskätt ajuinfarkti tekke risk suurenenud, on sellistele haigetele näidustatud antikoagulantravi.
Mida arvestada antikoagulantravi alustamisel mittevalvulaarse kodade virvendusarütmiaga patsiendil?
Liina Kask-Flight
Telli ajakiri
Kodade virvendusarütmia (KVA) on üks sagedasemaid rütmihäireid maailmas, selle esinemissagedus suureneb koos vanusega. Sageli on kodade virvendusarütmia mingi muu südamehaiguse tüsistus (kõrgvererõhktõbi, südame isheemia, klapipuudulikkus), kuid võib esineda ka iseseisvalt. Kodade virvendusarütmia põhjustab ka ise probleeme, kõige sagedasemad on trombemboolilised tüsistused (insult, infarkt), kuid sageli põhjustab kodade virvendusarütmia ka südamepuudulikkuse teket. Epidemioloogiliste uuringute alusel leitakse kodade virvendusarütmiat 30%-l esmase insuldiga patsientidest. (3)
Ägeda müokardiinfarktiga patsientide ravimisoostumus
Mai Kaivo
Marit Kiljako
Telli ajakiri
Südame-veresoonkonnahaigused, sealhulgas äge müokardiinfarkt (ÄMI), on kogu maailmas ühed olulisemad surma põhjustajad (1). Käesolev artikkel annab ülevaate ÄMI-patsiendi ravisoostumust mõjutavatest teguritest ja ravisoostumuse parandamise võimalustest. Just patsientide hea raviskeemi järgimine vähendab oluliselt suremust ning korduvhaigestumiste riski.
Mida uut tõi selleaastane Euroopa kardioloogide seltsi kodade virvendusarütmia juhend?
Liis Lääts
Telli ajakiri
Tänavu, suve lõpus avaldas Euroopa kardioloogide selts koostöös Euroopa kardiotorakaal-kirurgide assotsiatsiooniga kolmanda versiooni kodade virvendusarütmia (KVA) käsitluse juhendist. KVA tekkemehhanisme, loomulikku kulgu ja ravi puudutavate uuringute tulemuste alusel otsustati värskendada soovitusi, sellest tulebki järgnevalt juttu.
Ülevaade gabapentinoididest: gabapentiin ja pregabaliin
Anti Kalda
Telli ajakiri
Gabapentinoidid on inhibeeriva neuromediaatori gamma-aminovõihappe (GABA) derivaadid, mille toimemehhanism on α2δ alaühikut sisaldavate voltaažist sõltuvate kaltsiumikanalite blokeerimine (1, 2). Gabapentinoidide gruppi kuuluvad toimeained pregabaliin ja gabapentiin on näidustatud eelkõige epilepsia ja neuropaatilise valu raviks. Viimastel kümnenditel on gabapentinoidide kasutamine järjest enam levinud.
Kopsuarstide ja perearstide ümarlaud: mida peame tegema astma käsitluse parandamiseks?
Doris Karask
Telli ajakiri
Septembri keskel Tallinnas toimunud ümarlaual püüti leida võimalusi, kuidas parandada astmahaigete jälgimist ja ravi Eestis.
GINA astmaravisoovitused 2020. aastal
Anneli Poola
Telli ajakiri
Astma on heterogeenne haigus, mis hõlmab kõiki vanusegruppe. Astma, eriti just lapseea astma esinemissagedus kasvab jätkuvalt paljudes riikides. On riike, kus astmast tingitud hospitaliseerimised ja suremus on vähenemistendentsiga, kuid sellele vaatamata mõjutab astma nii tervishoiusüsteemi, töö-, kooli- kui ka kodukeskkonda.
Bronhoskoopia – näidustused, võimalused, ettevalmistus
Birgit Vatter
Telli ajakiri
Bronhoskoopia on endoskoopiline uuring, mis võimaldab kaamera abil visualiseerida alumisi hingamisteid. Bronhoskoopia juured ulatuvad 19. sajandi lõppu, mil Gustav Killian eemaldas esmakordselt larüngoskoobi abil inimese peabronhist võõrkeha (1, 2). Mõned aastakümned hiljem, 20. sajandi alguses loodi alused kaasaegse jäiga bronhoskoopia arenguks ning 1968. aastal võeti kasutusele esimene fiiberoptiline bronhoskoop (1, 2). Nüüdseks on bronhoskoopia tuntud nii diagnostilise kui ka terapeutilise protseduurina (3).
Krooniline kõhulahtisus – diferentsiaaldiagnoosist esmase käsitluseni
Karin Kull
Telli ajakiri
Krooniline kõhulahtisus täiskasvanutel on sage probleem, hinnanguliselt on levimus arenenud riikides 4–5% (1). Kõhulahtisus võib tähendada roojamissageduse, rooja konsistentsi või mahu muutust. Patsientide jaoks tähendab kõhulahtisus enamasti rooja konsistentsi muutust.
Uudised ja teated
In memoriam Ester Eensaar (sünd. Mägi)
Telli ajakiri
26.10.1949–16.08.2020
Uudised
Piret Rospu
Telli ajakiri
Haigusjuht
Haigusjuht: hemipleegiline migreen püsiauraga
Mark Braschinsky
Telli ajakiri
Paremakäeline kõrgharidusega praegu 35-aastane naine pöördus 30-aastaselt esmakordselt Tartu Ülikooli Kliinikumi peavalukliinikusse sagedaste raskete auraga migreenihoogude tõttu.
Detsember 2024
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Juuni 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
Jaanuar 2024
Detsember 2023
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Juuni 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
Jaanuar 2023
Detsember 2022
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Juuni 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
Jaanuar 2022
Detsember 2021
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Juuni 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
COVID-19 vastu vaktsineerimine praktikas
Вакцинация от COVID-19 на практике
Jaanuar 2021
Detsember 2020
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Juuni 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
Jaanuar 2020
Detsember 2019
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
Juuni 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
Jaanuar 2019
Detsember 2018
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Juuni 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
Jaanuar 2018
Detsember 2017
November 2017
Oktoober 2017
September 2017
August 2017
Juuni 2017
Mai 2017
Aprill 2017
Märts 2017
Veebruar 2017
Jaanuar 2017
Detsember 2016
November 2016
Oktoober 2016
September 2016
August 2016
Juuni 2016
Mai 2016
Aprill 2016
Märts 2016
Veebruar 2016
Jaanuar 2016
Detsember 2015
November 2015
Oktoober 2015
September 2015
August 2015
Juuni 2015
Mai 2015
Aprill 2015
Märts 2015
Veebruar 2015
Jaanuar 2015
Detsember 2014
November 2014
Oktoober 2014
September 2014
August 2014
Juuni 2014
Mai 2014
Aprill 2014
Märts 2014
Veebruar 2014
Jaanuar 2014
Detsember 2013
November 2013
Oktoober 2013
September 2013
August 2013
Juuni 2013
Mai 2013
Aprill 2013
Märts 2013
Veebruar 2013
Jaanuar 2013
Detsember 2012
November 2012
Oktoober 2012
September 2012
August 2012
Juuni 2012
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
September 2011
August 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011
Märts 2011
Veebruar 2011
Jaanuar 2011
Detsember 2010
November 2010
Oktoober 2010
September 2010
August 2010
Juuni 2010
Mai 2010
Aprill 2010
Märts 2010
Veebruar 2010
Jaanuar 2010
Detsember 2009
November 2009
Oktoober 2009
September 2009
Juuni 2009
Aprill 2009
Märts 2009
Veebruar 2009
Jaanuar 2009
Detsember 2008
November 2008
Oktoober 2008
September 2008
Juuni 2008
Aprill 2008
Märts 2008
Veebruar 2008
Jaanuar 2008
Ajakiri
Vali