Skip to main content
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Enter your keywords
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
Mai 2023
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Arvamus
Küber ja IT on osa raviteenusest
Märt Hiietamm
Telli ajakiri
Sellest, kui teadlikud on arstid ohtudest kübermaailmas ning millised on keskuste ja haiglate juhtide infoturbesse panustamise valikud, sõltub kokkuvõttes ka raviteenuse kvaliteet.
Persoon
Kati Juuse: rõõmu toovad abi saanud ja tänulikud patsiendid
Mirjam Esperk
Telli ajakiri
Saku Tervisekeskuse perearsti Kati Juuse sõnul on perearst patsiendi terviseinfo hoomaja, haldaja ja selgitaja, kes saab patsienti suunata ja talle vajalikke samme soovitada. Vastutus tehtud otsuste eest lasub kindlasti patsiendil endal ja seda tuleb tal perearstina aeg-ajalt neile meelde tuletada.
Aktuaalne teema
Perearstide päev: tugevatest perearstidest saagu sajandi terviseuuendus
Telli ajakiri
19. mail oli rahvusvaheline perearstide päev. Terviseminister Riina Sikkuti sõnul võiks Eesti terviseuuenduse üks edulugu olla just kvaliteetne ja hästi toimiv perearstisüsteem, mille kättesaadavuse nimel peab riik mõistagi korralikult pingutama.
Mida võtsime kaasa välisvisiidilt Soome?
Henri Randla
Telli ajakiri
Esmatasandi arengukava koostamise raames toimus tänavu 14.–15. märtsil välisvisiit Soome, mille korraldasid Madis Tiik, Siim Nahkur ja Tiina Unukainen. 14. märtsil külastasime Helsingis riiklike digiteenuste arendusettevõtet Digifinland ja meditsiinikirjastust Duodecim. 15. märtsil tutvusime Lappeenrantas Lõuna-Karjala tervishoiupiirkonna ehk EKSOTE sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonna koostööga.
E-konsultatsioonist eriarsti ja perearsti vaatevinklist
Krista Ress
Reet Laidoja
Telli ajakiri
E-konsultatsioon on suurepärane võimalus selleks, et perearst saaks kiiresti eriarsti hinnangu patsiendi tervisehäda kohta. Lisaks suurendab e-konsultatsiooni kasutamine kontaktvastuvõtu võimalusi keerulisematele patsientidele. E-konsultatsiooni kasutamise positiivsetest mõjudest nii eriarsti kui ka perearsti vaatenurgast kirjutasid allergoloog-immunoloog Krista Ress ja perearst Reet Laidoja.
Teadustöö ja koolitus
Südamekahin lapsel kui proovikivi esmatasandi arstile
Katrin Köbas
Telli ajakiri
Kahin südamel on sage leid nii imikutel, väikelastel kui noorukitel. Ühtlasi on see ka kõige sagedasem kardioloogi vastuvõtule suunamise põhjus.
Düslipideemia ravi pärast ägedat müokardiinfarkti
Mai Blöndal
Telli ajakiri
Tänapäevaste seisukohtade järgi tuleb ägeda müokardiinfarktiga (ÄMI) patsientidel düslipideemia saada kontrolli alla võimalikult kiiresti juba esimeste nädalatega ja ravi tuleb jätkata kogu elu (1).
2. tüüpi diabeet ja subkliiniline südamepuudulikkus
Pille Bušin
Telli ajakiri
Südamepuudulikkuse tekkerisk on kaasuva diabeedi korral 2–4 korda suurem kui tavapopulatsioonil (1). Südamepuudulikkuse levimust diabeetikute hulgas hinnatakse kuni 22%-ni ja selle sagedus kasvab (1, 2).
Synbase aitab perearstidel kiirelt leida vastuse kliinilisele küsimusele
Siim Nahkur
Telli ajakiri
Alates aprillist on perearstidele kättesaadav uus tervisekassa rahastatav teabehalduse otsusetoe teenus, mis aitab kiiremini teha kvaliteetseid raviotsuseid.
HIV-infektsioonist, testimisest ja preventsioonist
Kerstin Aimla
Telli ajakiri
Parim, mida iga arst saab HIV-infektsiooni leviku tõkestamiseks teha, on testimine. Samas ei tohi unustada ka profülaktika olulisust. Peamine probleem Eestis praegu on jätkuvalt vähene testimine, millest tingituna jõutakse arstile liiga hilja, alles sümptomite tekkimisel, hilineb ARV-ravi alustamine ja seetõttu nakkuse levik ei vähene (2).
Geneetilise uurimisega seotud eetilised küsimused
Sander Pajusalu
Liis Leitsalu
Telli ajakiri
Geenianalüüse, mis hõlmavad nii sünnieelseid kui ka sünnijärgseid uuringuid, on Eesti diagnostilise kliinilise laborianalüüsi kontekstis kasutatud juba aastakümneid (1). Esimesed pärilikkusaine ehk DNA analüüsid keskendusid kromosoomide uurimisele mikroskoopilise vaatluse kaudu. Hiljem said tänu teaduse progressile võimalikuks molekulaardiagnostilised uuringud ehk geenide järjestuse uuringud, mida võib ka kitsamas tähenduses geeniuuringuteks nimetada.
Atoopiline dermatiit ja akne – pikaajalist ravi vajavad nahahaigused
Doris Karask
Telli ajakiri
3. mail toimus veebiseminar, kus käsitleti kahe nahahaiguse, atoopilise dermatiidi ja akne ravi ning sellest tekkida võivaid tagasilööke. Teemat avas nahaarst ja dermatoveneroloogia kaasprofessor dr Maire Karelson (Tartu Ülikooli Kliinikum) ning seminari modereeris perearst dr Helen Alter (Järveotsa Perearstikeskus).
A-grupi streptokoki tekitatud haigusi on pärast pandeemiat väga palju
Piret Rospu
Telli ajakiri
Euroopas ja Ameerika Ühendriikides on eelmise aasta lõpust saati jälgitav A-grupi streptokokkide tekitatud invasiivsete haigusjuhtude sagenemine. Hoiatused on välja andnud nii Maailma Terviseorganisatsioon WHO (1), Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus (ECDC) (2) kui ka Ameerika Ühendriikide Haiguste Kontrolli ja Tõrje Keskus (CDC) (3). Samasugust A-grupi streptokokkide põhjustatud haiguste, sealhulgas invasiivsete haigusjuhtude sagenemist on näha ka Eestis.
Eelvisiidi kasutamine suurendab perearstikeskuse töö efektiivsust 25%
Heidi Ait
Telli ajakiri
Esmatasandi terviseteenuste kättesaadavus, perearstikeskuste tööjõupuudus ning ülekoormusest tingitud probleemid on tuttavad teemad, mis lähiaastatel pigem võimenduvad. Seetõttu peame oma ressurssi võimalikult targalt juhtima ning kasvava töövoo reguleerimiseks kasutusse võtma uued lahendused, mis ühtlustavad arstide tööprotsesse ja -korraldust ning pakuvad seeläbi patsiendile arstiabi senisest tõhusamalt.
Autoimmuunsed villilised haigused
Maie Jürisson
Telli ajakiri
Villiliste nahahaiguste kliinilised tunnused on villid, vedelikuga täitunud epidermaalsed õõnsused, mis tekivad rakkude ühenduste katkemisel ehk akantolüüsil. Kuni 10 mm vedelikukogumikud on villikesed ning suuremad on villid ehk bullad. Autoimmuunsete villiliste haiguste (AVH) korral tekivad epidermise, dermoepidermaalse ühenduse (DEÜ) ja/või limaskestade adhesioonimolekulide vastu autoantikehad.
Botuliinteraapia – oluline verstapost spastilisuse kompleksses ravis
Kaja Elstein
Telli ajakiri
Insuldi ravi korralduslikest aspektidest, raviteekonna printsiipidest ning primaarsest ja sekundaarsest ennetusest on viimastel aastatel erialade koostöös palju räägitud. Artikli kirjutamise ajendiks sai asjalolu, et aeg-ajalt jõuab siiski taastusravile patsiente, kelle käsitluses on olnud puudujääke. Ikkagi esineb juhtumeid, kus meie patsiendid ei jõua ravile õigel ajal või on neid spastilisuse ravivõimalustest vähe informeeritud. Teame ju sedagi, et tõhus koostöö on eduka ravi võti ning alati saab paremini.
Soole ettevalmistus koloskoopiaks
Mari Seth
Telli ajakiri
Koloskoopia on diagnostiline või terapeutiline jämesoole ning terminaalse iileumi endoskoopiline uuring. Koloskoopiale peab alati eelnema kvaliteetne ettevalmistus, mis on koloskoopia lahutamatu osa ning milleta ei saa koloskoopiat teha.
Astma ägenemine ning selle märkamine ja ravi perearstikeskuses
Pille Mukk
Telli ajakiri
Astma on heterogeenne haigus, mida tavaliselt iseloomustab krooniline hingamisteede põletik. Selline põletik väljendub hingamisteede sümptomitena, need on vilistav hingamine, õhupuudus, pigistustunne rinnus ja köha, mis varieeruvad ajas ja intensiivsuses ning seda koos väljahingatava õhuvoolu muutuva takistusega – nii defineerib astmat rahvusvaheline astma tegevusjuhis GINA (Global Initiative for Asthma) 2023 (1).
Urotraktivähkide jälgimine
Marju Kase
Telli ajakiri
Urotraktiks nimetatakse organsüsteemi, mille ülesandeks on organismis uriini moodustamine ning väljutamine. Anatoomiliselt eristatakse urotrakti ülemist ning alumist osa. Ülemise osa moodustavad neerud ning ureeter, alumise kusepõis ning ureetra.
Prostataspetsiifiline antigeen – kellelt, millal ja miks?
Gerhard Grents
Telli ajakiri
Prostataspetsiifiline antigeen (PSA) on eesnäärme epiteelrakkudes ja eesnäärmevähi rakkudes toodetav kallikreiinisarnane seriinproteaas. Viimane on ensüüm, mille ühesanne on lõhkuda valkude peptiidsidemeid.
Ülevaade spordimeditsiiniliste terviseuuringute korraldusest Eestis
Agnes Mägi
Eve Unt
Maie Tali
Telli ajakiri
Kehaline aktiivsus ja sportimine on üks oluline tervise edendamise ja haiguste ennetamise meede. Kehalisele võimekusele mittevastava koormusega või ilma oluliste sümptomiteta kulgevate terviseprobleemidega treenimisel võivad tekkida rasked tervisekahjustused. Seetõttu soovitatakse regulaarselt treenivatel isikutel perioodiliselt tervist kontrollida. Spordimeditsiiniliste terviseuuringute (SMTU) kõige laiem eesmärk on kaitsta sportlase tervist ja tagada seeläbi tervisele ohutu treenimine.
Kaltsiumpürofosfaadi ladestumise haigus
Jekaterina Saar
Telli ajakiri
Kaltsiumpürofosfaadi ladestumise haigus (CPPD) on kolmas kõige levinum põletikuline artriit. CPPD kuulub kristallartropaatiate rühma ja on põhjustatud kaltsiumpürofosfaadikristallide (CPP) ladestumisest liigestesse ja periartikulaarsetesse kudedesse, tekitades nendes põletikku ja degeneratiivseid muutusi.
Süsteemne vaade patsiendile kui sild perede ja perearstide vahel
Gea Ashilevi
Telli ajakiri
Perekonna mõju nii pereliikmete vaimsele kui füüsilisele tervisele on suur ning tähenduslik. Toetades ja jõustades perekonna rolli üksikisikute raviprotsessis ning ennetustegevustes, saab tervishoiusüsteem muutuda tervikuna oluliselt tulemuslikumaks.
Uudised ja teated
Soovite tellida ajakirja Perearst?
Perearst – eelistatuim meditsiiniväljaanne perearstide seas.
Konverents
Deliirium on 2/3-l juhtudest aladiagnoositud
Piret Rospu
Telli ajakiri
Aprillis toimunud Tallinna Perearstide Seltsi ja Erakorralise Meditsiini Arstide Seltsi ühisel kevadkonverentsil arutleti, millised seisundid vajavad perearsti ja millised pigem erakorralise meditsiini sekkumist. Üks käsitletavatest teemadest oli deliirium.
Noorpsühhiaatrite ja noorneuroloogide ühisseminar „Tõlkes kaduma läinud: funktsionaalsed ja psühhosomaatilised häired erialade piirimail“
Piret Rospu
Telli ajakiri
Eesti Psühhiaatrite Seltsi noorpsühhiaatrite sektsiooni liikmed koostöös noorneuroloogidega võtsid märtsi alguses Jõgevamaal toimunud talveseminaril lähema vaatluse alla need patsiendid, kes on justkui kõigi ja mitte kellegi patsiendid, kelle kaebused võivad kuuluda erinevate erialade valdkonda ja kellega on arstid pahatihti kimpus.
Detsember 2024
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Juuni 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
Jaanuar 2024
Detsember 2023
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Juuni 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
Jaanuar 2023
Detsember 2022
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Juuni 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
Jaanuar 2022
Detsember 2021
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Juuni 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
COVID-19 vastu vaktsineerimine praktikas
Вакцинация от COVID-19 на практике
Jaanuar 2021
Detsember 2020
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Juuni 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
Jaanuar 2020
Detsember 2019
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
Juuni 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
Jaanuar 2019
Detsember 2018
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Juuni 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
Jaanuar 2018
Detsember 2017
November 2017
Oktoober 2017
September 2017
August 2017
Juuni 2017
Mai 2017
Aprill 2017
Märts 2017
Veebruar 2017
Jaanuar 2017
Detsember 2016
November 2016
Oktoober 2016
September 2016
August 2016
Juuni 2016
Mai 2016
Aprill 2016
Märts 2016
Veebruar 2016
Jaanuar 2016
Detsember 2015
November 2015
Oktoober 2015
September 2015
August 2015
Juuni 2015
Mai 2015
Aprill 2015
Märts 2015
Veebruar 2015
Jaanuar 2015
Detsember 2014
November 2014
Oktoober 2014
September 2014
August 2014
Juuni 2014
Mai 2014
Aprill 2014
Märts 2014
Veebruar 2014
Jaanuar 2014
Detsember 2013
November 2013
Oktoober 2013
September 2013
August 2013
Juuni 2013
Mai 2013
Aprill 2013
Märts 2013
Veebruar 2013
Jaanuar 2013
Detsember 2012
November 2012
Oktoober 2012
September 2012
August 2012
Juuni 2012
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
September 2011
August 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011
Märts 2011
Veebruar 2011
Jaanuar 2011
Detsember 2010
November 2010
Oktoober 2010
September 2010
August 2010
Juuni 2010
Mai 2010
Aprill 2010
Märts 2010
Veebruar 2010
Jaanuar 2010
Detsember 2009
November 2009
Oktoober 2009
September 2009
Juuni 2009
Aprill 2009
Märts 2009
Veebruar 2009
Jaanuar 2009
Detsember 2008
November 2008
Oktoober 2008
September 2008
Juuni 2008
Aprill 2008
Märts 2008
Veebruar 2008
Jaanuar 2008
Ajakiri
Vali