Skip to main content
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Enter your keywords
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
Mai 2020
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Juhtkiri
Muutuste aeg hõlmab ka esmatasandit
Tanel Kiik
Telli ajakiri
Tänavuse ülemaailmse perearstide päeva teema on „Perearstid eesliinil“ ning seda kahtlemata mõjuval põhjusel, sest perearstide õlule langes tähtis roll selle pandeemia ohjeldamisel.
Persoon
Liis Rooväli: kõigile arstidele võiks olla üks infosüsteem
Madis Filippov
Telli ajakiri
Riigis peaks olema üks keskne infosüsteem, kuhu on ligipääs kõikidel arstidel ja kust saab näha ka teistes raviasutustes pooleli olevaid haigusjuhte, leiab Kuressaares töötav peremeditsiini resident Liis Rooväli.
Aktuaalne teema
Usaldus aitas meid kriisist läbi
Le Vallikivi
Telli ajakiri
Perearstimeeskond on läbi aegade olnud meditsiini eesliin – ükskõik, kas räägime haiguste ennetusest, varajasest märkamisest ja äratundmisest, inimestele värava avamisest meditsiini juurde, kui nad seda vajavad, siis kui inimene hakkab siia ilma sündima, aga ka siis, kui teda enam kauaks pole jäänud. Kuid sellisena, nagu kujunes 2020. aasta eesliin esmatasandil, ei osanud me seda ilmselt ette kujutada ka kõige ulmelisemates õudusunenägudes.
Kelle käest küsida? Lehte teab alati!
Agne Annist
Telli ajakiri
Peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi pikaajaline sekretär Lehte Põder läheb mai lõpus pensionile. Oma aja peremeditsiini õppetoolis võtab ta kokku sõnadega: oli õnn töötada koos töökate ja suurepäraste kolleegidega.
Le Vallikivi: me peame harjutama seda, kuidas vea teinud kolleeg ära kuulata, ega tohi teda kohe süüdistama hakata
Saara Arulaane
Telli ajakiri
Artiklisarja „Tegin vea“ igas osas teen intervjuu ühe Eesti arstiga, kes räägib oma karjääri jooksul tehtud vigadest. Suurem osa artiklitest on anonüümsed. Selle sarjaga loodan avada vigadest rääkimise kultuuri kogu Eestis ning julgustada ka teisi kolleege ennast rohkem avama. Targad õpivad teiste vigadest ja ei tasu väärtuslikku ressurssi raisku lasta: kellegi teise veast lugedes jäävad meil endal loodetavasti nii mõnedki tegemata. Süsteemsest ja kestlikust vigade tunnistamisest ning nendest õppimisest võidavad aga nii arst, meeskond kui patsient.
Teadustöö ja koolitus
Statiinide kasutamine südame-veresoonkonnahaiguste esmases ennetuses
Mai Blöndal
Telli ajakiri
Kolesterooli rollist südame-veresookonnahaiguste (SVH) ennetamisel on teatud juba Framinghami uuringust 1960-ndatest aastatest (1). Esimene hüdroksümetüülglutarüül-koensüüm A reduktaasi inhibiitori ehk statiini molekul isoleeriti 1971. aastal (2) ning pärast seda on mitme suuremahulise juhuslikustatud kliinilise uuringuga selle toime SVH ennetamisel veenvalt tõestatud (3, 4).
Kuidas parandavad SGLT2 inhibiitorid ja GLP-1 retseptori agonistid kardiovaskulaarseid tulemusnäitajaid?
Eno-Martin Lotman
Telli ajakiri
Viimastel aastatel on mitmetes diabeediravimite kardiovaskulaarse ohutuse uuringutes leitud, et nii mõnigi uus diabeediravim võib lisaks sellele, et on ohutu kardiovaskulaarhaigustega patsientidel, anda kasulikke toimeid ka nendele patsientidele, kelle ravi peamine eesmärk ei ole vereglükoosi taseme vähendamine.
Kardioloogi alustatud ravi ülestiitrimine perearsti juures
Merle Starkopf
Telli ajakiri
Perearstidele on tuttavam olukord, kus mõnda aega pärast haiglast tulekut on vaja ravidoose redutseerida, et liigselt langenud vererõhkusid jälle normaalsesse vahemikku saada. Patsiendid kalduvad mõnikord võtma haiglast kirjutatud raviskeeme kui n-ö kivisse raiutuid. Praegu räägitakse aga üha rohkem sellest, kuidas perearst peaks – eriti just südamepuudulikkusega patsientidel – haiglas alustatud ravimite doosid hoopis üles tiitrima. See aspekt on seni võrdlemisi vähe tähelepanu saanud ja näib, et vajab rohkem lahti rääkimist.
Krooniline närvihaigus sclerosis multiplex
Sulev Haldre
Telli ajakiri
30. mail on maailma sclerosis multiplex’i päev (World MS Day). Selle päeva tähistamisega suurendatakse teadlikkust probleemidest, mida põhjustab sclerosis multiplex (SM), ning otsitakse lahendusi patsientide ravivõimaluste ning erinevate elukvaliteedi aspektide parandamiseks.
Günekoloogiline profülaktiline kontroll
Mariann Rugo
Gabor Szirko
Telli ajakiri
Artiklis kirjeldame tavapäraseid toiminguid günekoloogivisiidil ning loodetavasti motiveerime perearste haarama esmatasandi günekoloogia ohjad enda kätte. Samuti anname suuniseid, millal günekoloogilise patoloogiaga haigete suhtes naistearstiga konsulteerida.
Kiirtestid tänapäeva meditsiinis
Maarit Veski
Telli ajakiri
„Tere, kas teil on mõni minut aega, et rääkida tervisest?“ Ma arvan, et umbes sarnase algusega telefonikõne on saanud päris paljud lugejad. Sellele järgneb tavaliselt toodete tutvustus ja argumendid, miks on kindlasti vaja osta mingit järjekordset testi, et tervis oleks parem ning tervise eest oleks hoolitsetud. Tänapäeva meditsiini oluline osa on laboratoorne uurimine ja analüüside vastustest oleneb, kuidas raviarst patsienti käsitleb.
Uus tõenduspõhine programm annab võimaluse iseseisvalt alkoholitarvitamist vähendada
Anneli Sammel
Esta Kaal
Karin Kilp
Telli ajakiri
Tervise Arengu Instituut on viimastel aastatel pingutanud, et muuta alkoholi liigtarvitamise vähendamise nõustamine ja ravi kättesaadavamaks. Üks oluline verstapost on ka eneseabiprogramm “Selge”, mis on mõeldud iseseisvaks kasutamiseks kõikidele inimestele, kes soovivad oma alkoholiga seotud käitumismustreid muuta, alkoholitarvitamist vähendada või seda üldse lõpetada. Programm “Selge” on kõigile tasuta ja selle leiab veebiaadressilt selge.alkoinfo.ee.
Ülevaade antihistamiinikumidest ja nende kasutamisest
Marika Saar
Telli ajakiri
Antihistamiinikume on kasutatud allergiliste seisundite leevendamiseks juba peaaegu 80 aastat. Käesolevas artiklis antakse ülevaade nende ravimite toimemehhanismist, klassifikatsioonist, kõrval- ja koostoimetest ning muudest ravimikasutuse aspektidest.
Uuemaid andmeid COVID-19 kliinilise pildi kohta
Piret Rospu
Telli ajakiri
Praegu on SARS-CoV-2 levik Eestis tagasihoidlik, loodetavasti tuleb rahulik ja viirusest häirimata suvi. Võimaliku teise laine puhuks peaks varuma nii teadmisi, isikukaitsevahendeid kui ka nende kasutamise oskust. Teadmiste varumiseks teen siin ülevaate COVID-19 kliiniliste aspektide kohta.
Osteoporoosiga patsiendi käsitlus
Liisi Sarapuu
Telli ajakiri
Osteoporoos on metaboolne luukoe haigus, millele on iseloomulik luumassi vähenemine ja mikroarhitektoonika häirumine. Tulemus on haprad luud ja suurenenud risk luumurdude tekkeks. Osteoporoosist tingitud luumurrud ehk haprusmurrud tekivad spontaanselt või kergete traumade korral (nt kukkumisel seisvast asendist). Haprusmurrud põhjustavad olulist elukvaliteedi halvenemist, suurenenud haigestumust ja enneaegset suremust. Järjest vananevas ühiskonnas on osteoporoosi ja osteoporootiliste murdude esinemissagedus kasvamas. Sellest tingituna on oluline pöörata tähelepanu osteoporoosi ennetusele, õigeaegsele diagnoosimisele ja ravile.
Uue ravijuhendi „Kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse käsitlus“ olulisematest punktidest perearstile
Argo Lätt
Telli ajakiri
Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) on sageli esinev, ennetatav ja ravitav haigus, mille korral esinevad püsivalt hingamisteede sümptomid ja õhuvoolutakistus ehk obstruktsioon hingamisteedes. Obstruktsiooni teke on tingitud muutustest juhtehingamisteedes ja/või alveoolides vastusena sissehingatud kahjulikele osakestele või gaasidele. KOK on krooniline progresseeruv haigus, mis sarnaselt teiste krooniliste haigustega vajab regulaarset jälgimist ja ravi.
Täiskasvanute unehäirete esmane diagnostika
Erve Sõõru
Telli ajakiri
Uus ravijuhend „Täiskasvanute unehäirete esmane diagnostika“ on esimene põhjalikult läbiarutatud ja laialdaselt kasutamiseks mõeldud dokument Eesti unemeditsiini valdkonnas. Kindlasti on see paljudele teejuht unehäirete maailma, seetõttu soovitan huvilistel ravijuhendiga põhjalikult tutvuda.
Õigeaegselt diagnoositud ja korrektselt ravitud glaukoomi korral püsib nägemisfunktsioon stabiilsena
Aleks Kree
Telli ajakiri
Glaukoom on krooniline progresseeruv n. opticus’e neuropaatia (vt joonis 1), mis põhjustab nägemisnärvi kahjustust ja reetina ganglionirakkude hävimist ning väljendub nägemisteravuse languses ja vaateväljade progresseeruvates defektides (1). Nägemiskaotuse põhjusena on glaukoom silmahaigustest maailmas kolmandal, pöördumatu pimeduse põhjustest aga juhtival kohal. Hinnanguliselt võib käesolevaks, 2020. aastaks olla maailmas 80 miljonit glaukoomihaiget, kellest 3,2 miljonit on seetõttu pimedad (2). Esineb avatud ja suletud nurgaga glaukoomi, artikkel käsitleb valdavalt avatud nurgaga glaukoomi.
Podagra naistel
Jekaterina Saar
Telli ajakiri
Podagrat põeb 1–4% elanikkonnast. Lääneriikides põeb podagrat 3–6% meestest ja 1–2% naistest, üle 80-aastastest naistest 6%. Mõnes riigis võib levimus olla kuni 10%. Tänapäeval on ainuüksi Ameerika Ühendriikides diagnoositud podagra umbes kahel miljonil naisel ja kuuel miljonil mehel. Podagra on muutunud kõige sagedasemaks põletikuliseks artriidiks üldpopulatsioonis, seda eriti meestel, ning selle levimus ja esinemissagedus suurenevad jätkuvalt.
Haigusjuht
Haigusjuht: markantne astma algus keskealisel mehel
Marika Laar
Telli ajakiri
Perearstile pöördus 45-aastane üsna harva arstil käiv mees. Teada on, et 2014. aastal diagnoositi tal hüpertensioon ja alustati ka ravi Ramipriliga, kuid rohkem ta arstile ei pöördunud ega võtnud ka ravimeid. 2016. aastal tehti vererõhu Holter-monitooring, kus keskmised rõhud olid 140/81 mm Hg, ja alustati uuesti ravi Ramipriliga, mis ravimi lõppedes taas pooleli jäi.
Detsember 2024
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Juuni 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
Jaanuar 2024
Detsember 2023
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Juuni 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
Jaanuar 2023
Detsember 2022
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Juuni 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
Jaanuar 2022
Detsember 2021
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Juuni 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
COVID-19 vastu vaktsineerimine praktikas
Вакцинация от COVID-19 на практике
Jaanuar 2021
Detsember 2020
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Juuni 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
Jaanuar 2020
Detsember 2019
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
Juuni 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
Jaanuar 2019
Detsember 2018
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Juuni 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
Jaanuar 2018
Detsember 2017
November 2017
Oktoober 2017
September 2017
August 2017
Juuni 2017
Mai 2017
Aprill 2017
Märts 2017
Veebruar 2017
Jaanuar 2017
Detsember 2016
November 2016
Oktoober 2016
September 2016
August 2016
Juuni 2016
Mai 2016
Aprill 2016
Märts 2016
Veebruar 2016
Jaanuar 2016
Detsember 2015
November 2015
Oktoober 2015
September 2015
August 2015
Juuni 2015
Mai 2015
Aprill 2015
Märts 2015
Veebruar 2015
Jaanuar 2015
Detsember 2014
November 2014
Oktoober 2014
September 2014
August 2014
Juuni 2014
Mai 2014
Aprill 2014
Märts 2014
Veebruar 2014
Jaanuar 2014
Detsember 2013
November 2013
Oktoober 2013
September 2013
August 2013
Juuni 2013
Mai 2013
Aprill 2013
Märts 2013
Veebruar 2013
Jaanuar 2013
Detsember 2012
November 2012
Oktoober 2012
September 2012
August 2012
Juuni 2012
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
September 2011
August 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011
Märts 2011
Veebruar 2011
Jaanuar 2011
Detsember 2010
November 2010
Oktoober 2010
September 2010
August 2010
Juuni 2010
Mai 2010
Aprill 2010
Märts 2010
Veebruar 2010
Jaanuar 2010
Detsember 2009
November 2009
Oktoober 2009
September 2009
Juuni 2009
Aprill 2009
Märts 2009
Veebruar 2009
Jaanuar 2009
Detsember 2008
November 2008
Oktoober 2008
September 2008
Juuni 2008
Aprill 2008
Märts 2008
Veebruar 2008
Jaanuar 2008
Ajakiri
Vali