Skip to main content
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Enter your keywords
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
Märts 2023
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Arvamus
Perearst – kuningas või narr?
Gerhard Grents
Telli ajakiri
Kui tunnen, et elus on vähe vürtsi ja südame löögisagedus kipub madalaks minema, siis avan sotsiaalmeedia ja loen tervisegruppidest inimeste tervisemurede või tervishoiusüsteemi puuduste kohta.
Persoon
Henri Randla: mulle meeldib, et perearstid on laia silmaringiga
Mirjam Esperk
Telli ajakiri
Peremeditsiini resident Henri Randla valis peremeditsiini eriala seepärast, et lisaks vaheldus-rikkusele pakub peremeditsiin võimaluse luua patsiendiga pikaajalise ravisuhte. Tulevikus näeb ta ennast töötamas kohas, mis pakub võimalusi erialaseks arenguks ning kus töötavad pädevad ja laia silmaringiga kolleegid.
Aktuaalne teema
Toksiline töökultuur kui tervishoiutöötajate põua mahavaikitud põhjus
Patrick Pihelgas
Telli ajakiri
Kellelegi ei tule üllatuseks, et tervishoiusüsteem on kriisis. Ravijärjekorrad on pikad, tervishoiuspetsialiste on puudu pea igal erialal, olemasolevad põlevad kiiresti läbi või põgenevad paremate tingimuste otsinguil välismaale. Rahvastik vananeb, tervishoiusüsteemi ülalpidajate hulk väheneb, elatakse kauem ja haigena, koormus suureneb veelgi. Ei ole ühtki võluvitsa, mida riik saaks viibutada, et probleemid üleöö kaoksid. Ometi on pea täielikult tähelepanuta jäänud üks teema, mis aitaks hoida vähemalt olemasolevaid töötajaid ja pidurdaks kriisi süvenemist – tervishoiuasutuste töökultuur.
Eesti Perearstide Seltsi ettepanekud tervishoiukriisi ületamiseks
Telli ajakiri
Riigikogu ja uue valitsuse ees seisavad vältimatud otsused kvaliteetse ja kättesaadava arstiabi tagamiseks. Perearstid esitavad uuele riigikogule ja valitsusele ettepanekud esmatasandi tervishoiu prioriteetide kohta. Nendega tuleb tegelema hakata kohe, et tuua tervishoiusüsteem kriisist välja.
Kriisis aitab meid üksmeel, talupojamõistus ja tõenduspõhine info
Karmen Joller
Telli ajakiri
Viimase paari aasta jooksul oleme läbi elanud sündmusi, millega seni olime tuttavad vaid ajalooõpikutest. Eesti inimeste turvatunne sai kannatada, kuid tänu sellele on tõenäoliselt igal perel olemas kriisivarud ja omavahel läbi arutatud ka tegevuskava, mida teha, kui meid peaks tabama kõige hullem.
Teadustöö ja koolitus
Südame- ja veresoonkonnahaiguste ennetamine
Hanna Maria Muischnek
Telli ajakiri
Aprillis korraldatakse Eestis 32. aastat järjest südamekuud. Selle puhul pöörame tähelepanu südame-veresoonkonnahaiguste (SVH) ennetamisele. Eesti inimeste sagedasim surmapõhjus on südamehaigused ja nende ravile kulub üle 62 miljoni euro aastas (1). Euroopa Kardioloogide Seltsi 2021. aastal avaldatud kardiovaskulaarhaiguste ennetuse ravijuhendis loetakse Eesti jätkuvalt suure SVH-riskiga riikide hulka (2). Kuidas olukorda parandada?
Ülevaade basaalinsuliinidest 2. tüüpi diabeedi ravis
Jane Liis Kaasik
Telli ajakiri
Eelmisel aastal tähistati insuliini kasutuselevõtu 100. aastapäeva. Selle puhul on käesolevas artiklis juttu basaalinsuliinidest: nende ajaloost ja tänapäeval kasutusel olevatest insuliinidest. Keskendume teise põlvkonna basaalinsuliinidele ja basaalinsuliini kasutamisele 2. tüüpi diabeedi ravis. Artikkel on koostatud eesmärgiga aidata perearstil igapäevases praktikas langetada tõenduspõhiseid otsuseid.
Soovitusi lapsele raua manustamiseks
Telli ajakiri
Lastel on eriti tähtis, et rauakuur oleks neile võimalikult meeldiv ja lapsevanematele võimalikult vähe närvesööv. Kuna rauavarude täitmine võtab omajagu aega, 3–6 kuud, on tähtis roll heal ravi-soostumusel, et rauakuur edukalt lõpuni teha.
Praktiliselt reaktiivsest artriidist
Liis Puis
Telli ajakiri
Reaktiivse artriidi (ReA) näol on tegu infektsioonile järgneva artriidiga. Oluline on seda eristada septilisest artriidist, sest reaktiivse artriidi korral on infektsioon üksnes liigesepõletiku vallandaja ning patogeene pole liigesevedelikust võimalik välja külvata. Reaktiivne artriit kuulub koos psoriaatilise artriidi (PsA), anküloseeriva spondüliidi (AS), mittediferentseerunud spondüloartriidi ja põletikulise soolehaigusega seotud artriidiga spondüloartriitide (SpA) gruppi.
Jämesoolevähk
Airi Tark
Telli ajakiri
Jämesoolevähki haigestumine on Euroopas, sh ka Eestis tõusutendentsiga, olles vähipaikmete mõttes kolmandal kohal mõlema soo jaoks (2).
Treemorid
Sandra Marii Mallene
Telli ajakiri
Treemorina defineeritakse mistahes kehaosa tahtest sõltumatut rütmilist liikumist. Tegemist on kõige levinuma liigutushäirega kliinilises praktikas. Treemor võib olla haiguse ainus manifestatsioon, näiteks essentsiaalse treemori korral, või osa muust neuroloogilistest haigustest, nagu Parkinsoni tõve korral.
Vahemere dieet ülekaalulise patsiendi raviskeemis
Josefina-Marii Sink
Telli ajakiri
Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardioloog ja TalTechi kardiovaskulaarmeditsiini professor Margus Viigimaa rääkis Vahemere dieedist kui ühest ülekaaluliste patsientide ravivõimaluste aspektist. On teada, et Vahemere dieediga väheneb patsiendil kehakaal, langeb vererõhk ja kolesterooli tase veres, lisaks on dieedi mõjul organismis väiksem põletikufoon. Kuidas ja miks see kõik on võimalik, selgitas prof Viigimaa enda kliinilise praktika ja maailmas avaldatud teadusuuringute põhjal.
Väikeaju – koordineeritud liikumise peenhäälestuse keskus
Ülle Krikmann
Telli ajakiri
Väikeaju asub kolju tagumises alumises osas. Anatoomiliselt koosneb väikeaju paarilistest poolkeradest ja neid ühendavast keskosast, vermis’est, paarilistest tuumadest ning väikeaju jalakestest (alumine, keskmine ja ülemine), mille kaudu saabub suur hulk tundlikkusega seotud infot väikeajusse ja edastatakse töödelduna tagasi ajutüve struktuuridesse ja suurajusse.
Taastusravist arstide ja patsientide vaates
Varje-Riin Tuulik
Reet-Marii Rokk
Telli ajakiri
Taastusravi sisu ja kättesaadavus määrab paljude haigusseisundite korral patsiendi lõpliku elukvaliteedi ja toimetuleku igapäevategevustega. Perearstidele, neuroloogidele ja ortopeedidele on sageli probleem, kuidas leida taastusravi vajavale patsiendile aeg taastusarstile, ja taastusarstidel jälle, kuidas jagada ajaressurssi nii, et teenust saaksid just need, kes seda kõige enam vajavad.
Krooniline haigus rasvumine
Kristel Ehala-Aleksejev
Telli ajakiri
On kujunemas normaalsuseks, et enamikus lääneriikides on inimesed kehakaalult raskemad kui veel mõnikümmend aastat tagasi – rääkimata poole sajandi tagustest andmetest. Nii ka Eestis. Teame tänapäeval päris palju rasvumise tervisemõjudest. Samas puudub meil hästitöötav strateegia, mis võimaldaks panna piiri ja anda vähikäigu kehakaalu üldisele tõusutrendile.
Hemogrammi tõlgendamine
Kristiina Kurg
Telli ajakiri
Hemogramm ehk vereloendus (Complete Blood Count – CBC) on üks kõige sagedamini kasutatavaid analüüse meditsiinis. See võimaldab kiiret ja kulutõhusat patsiendi erinevate eluliste näitajate hindamist ning annab vihjeid võimalike haiguste esinemise kohta (1).
Viis teadlikku viisi, kuidas vaidluses viisakaks jääda
Gea Ashilevi
Telli ajakiri
Vaidlused on igapäevasuhtluse harilik ja paratamatu osa. Ükskõik, kas tööl, kodus, sõprade seas või armsamaga suheldes – pinnale kerkivatest eriarvamustest tekkivad konfliktid on sisse kirjutatud kõikidesse inimsuhetesse.
Venoossetest häiretest tingitud tursed ja lümfitursed
Doris Karask
Telli ajakiri
7. veebruaril toimus veebiseminar „Venoossetest häiretest tingitud tursed ja lümfitursed – mida on vaja teada?“, kus esinesid Ida-Tallinna Keskhaigla kardiovaskulaarkirurg dr Veronika Palmiste ning Lümfiteraapia ja Taastusravi Kliiniku juht ja lümfiterapeut-kutseõpetaja Raili Raik.
Sõltuvushäirete ravis kasutatavad psühhosotsiaalsed sekkumised
Teelia Rolko
Telli ajakiri
Sõltuvushäire saamiseks peab palju harjutama – nii tavatsen ma öelda oma patsientidele, kui selgitan neile nende diagnoosi. „Harjutamise“ all mõtlen psühhoaktiivse aine korduvat tarvitamist.
Psühholoogilised sekkumised unetuse korral
Marii Haak
Telli ajakiri
Unetus ehk insomnia on levinud unehäire, mis põhjustab inimestele raskusi uinumisel või une säilitamisel ning mõjutab oluliselt päevast enesetunnet (1). Levimust käsitlevad uuringud viitavad, et hinnanguliselt kolmandikul lääneriikide täiskasvanutest on vähemalt kord nädalas uinumine häiritud või esineb raskusi une säilitamisega (2), mis annab alust arvata, et diagnostilistele kriteeriumitele vastava unetuse levimus üldrahvastikus on 6–18% (3).
Sagedasemad mürgistused Eestis ja nende käsitluse eripärad
Mare Oder
Telli ajakiri
Eesti mürgistusteabekeskus tegeleb mürgistuste esmaabi juhendamise, juhtumite triažeerimise ning mürgistusravi ja mürkkainete kohta info jagamisega. Praeguseks on mürgistusinfoliinilt abi saanud ligi 32 000 kannatanut, neist enam kui 6000 kannatanul juhtus õnnetus ravimi, loodustoote või toidulisandi, vitamiiniga.
Postherpeetiline neuralgia
Laura Prett
Telli ajakiri
Varicella zoster’i viirus (VZV) põhjustab inimestel primaarinfektsioonina tuulerõugeid (varicella) ja sekundaarse infektsioonina vöötohatist (herpes zoster). Üks vöötohatise levinuim tüsistus on postherpeetiline neuralgia, mis kujutab endast pärast vöötohatise ägedast faasist ja lööbest paranemist püsima jäävat neuropaatilist valu (6).
Uudised ja teated
Uudised
Piret Rospu
Telli ajakiri
Soovite tellida ajakirja Perearst?
Perearst – eelistatuim meditsiiniväljaanne perearstide seas.
Konverents
Noppeid konverentsilt „Lapse kõht“
Piret Rospu
Telli ajakiri
Veebruari keskel kogunesid erinevate erialade arstid ja õed Tallinnasse Olümpia hotelli konverentsikeskusesse, et pühendada päev lapse kõhutervist puudutavatele teemadele. Konverentsil kõlas mitmeid huvitavaid ettekandeid, siinne artikkel teeb ülevaate kahest teemast.
Detsember 2024
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Juuni 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
Jaanuar 2024
Detsember 2023
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Juuni 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
Jaanuar 2023
Detsember 2022
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Juuni 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
Jaanuar 2022
Detsember 2021
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Juuni 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
COVID-19 vastu vaktsineerimine praktikas
Вакцинация от COVID-19 на практике
Jaanuar 2021
Detsember 2020
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Juuni 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
Jaanuar 2020
Detsember 2019
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
Juuni 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
Jaanuar 2019
Detsember 2018
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Juuni 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
Jaanuar 2018
Detsember 2017
November 2017
Oktoober 2017
September 2017
August 2017
Juuni 2017
Mai 2017
Aprill 2017
Märts 2017
Veebruar 2017
Jaanuar 2017
Detsember 2016
November 2016
Oktoober 2016
September 2016
August 2016
Juuni 2016
Mai 2016
Aprill 2016
Märts 2016
Veebruar 2016
Jaanuar 2016
Detsember 2015
November 2015
Oktoober 2015
September 2015
August 2015
Juuni 2015
Mai 2015
Aprill 2015
Märts 2015
Veebruar 2015
Jaanuar 2015
Detsember 2014
November 2014
Oktoober 2014
September 2014
August 2014
Juuni 2014
Mai 2014
Aprill 2014
Märts 2014
Veebruar 2014
Jaanuar 2014
Detsember 2013
November 2013
Oktoober 2013
September 2013
August 2013
Juuni 2013
Mai 2013
Aprill 2013
Märts 2013
Veebruar 2013
Jaanuar 2013
Detsember 2012
November 2012
Oktoober 2012
September 2012
August 2012
Juuni 2012
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
September 2011
August 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011
Märts 2011
Veebruar 2011
Jaanuar 2011
Detsember 2010
November 2010
Oktoober 2010
September 2010
August 2010
Juuni 2010
Mai 2010
Aprill 2010
Märts 2010
Veebruar 2010
Jaanuar 2010
Detsember 2009
November 2009
Oktoober 2009
September 2009
Juuni 2009
Aprill 2009
Märts 2009
Veebruar 2009
Jaanuar 2009
Detsember 2008
November 2008
Oktoober 2008
September 2008
Juuni 2008
Aprill 2008
Märts 2008
Veebruar 2008
Jaanuar 2008
Ajakiri
Vali