Ruth Kalda: peremeditsiini residentuuris toimub mitu olulist muudatust

Meditsiiniteaduste valdkonna õppeprodekaan peremeditsiini professor Ruth Kalda räägib, milliseid muudatusi on oodata peremeditsiini residentuuris.

Ariane Vilem: patsiendid on mulle õpetanud kannatlikkust, ja seda igas mõttes

Viimsis Karulaugu Tervisekeskuses vastuvõtte tegev Ariane Vilem soovis saada kõrva-nina-kurguarstiks, kuid läks nii, et ühel hetkel avastas ta enda jaoks hoopis peremeditsiini. Ariane Vilem peab enda töös äärmiselt oluliseks empaatiat ja kuulamisoskust, sest ainult nii saab tekkida kahepoolne usaldav side patsiendiga.

Väiksemasse asulasse aitab perearste tööle viia kohaliku omavalitsuse huvi ja pakutavad toetused

Võtmesõnad, mis viivad perearstid väiksemasse asulasse tööle, on perearsti isiklik seotus piirkonnaga ning kohaliku omavalitsuse (KOV) huvi ja toetus, kinnitavad Hiiumaa perearst Priit Marmor ja Haljala perearst Merilin Kütt oma kogemustele tuginedes. Eriti oluline on toetus nende hinnangul selleks, et noor perearst ei peaks kohe alustuseks muretsema enda elukoha, töövahendite ja tööruumide pärast.

Peremeditsiini praktika paneb proovile ja õpetab nägema patsienti kui tervikut

Peremeditsiini praktika annab ülikoolis ja residentuuris suurepärase võimaluse tutvuda perearsti tööga ning panna ennast proovile näiteks patsiendi kui terviku käsitlemise, erinevate protseduuride tegemise ja haigusjuhtude lahendamisega. Enda peremeditsiini praktikakogemusi jagavad residentuuri astuv üldarst Josefina-Marii Sink ning esimese aasta peremeditsiini resident Olena Ponomarenko.

Perearstiabi järjepidevust ja arengut toetavad programmid

Tervisekassa eesmärk on tagada hea perearstiabiteenus üle Eesti, sest perearstid on meie tervishoiusüsteemi üks olulisi alustalasid. Toimiva perearstiabi vajalikud komponendid on hästitöötav võrgustik, asendussüsteem ja arenguvajaduste toetamine. Perearstiabi järjepidevust ja arengut aitavad toetada inkubatsiooni- ja mentorlusprogramm. Uurime, kuidas inkubatsiooni ja mentorluse rakendamisega seni on läinud ning mida arvavad nendest programmi läbinud perearstid.

Perearsti elukutse pakub tervikpilti patsiendist, vaheldust ja rõõmu õnnestumistest

Kogusime kokku perearstide mõttekilde sellest, mida positiivset pakub neile perearsti elukutse. Head lugemist!

Töörõõm sünnib hea juhtimise ja kultuuri tagajärjel

Töörõõm on kõigile kättesaadav ja seda saab töökohtadel luua kolleegide kaasabil. Kui inimestel on hea olla, siis suudavad nad olla ise tasakaalus ja töökaaslastele arenguvitamiiniks. Meditsiinisüsteemis on hea kultuur seda olulisem, et tegutsetakse kriitilises ja probleemiderohkes valdkonnas, mis inimesi läbi põletab.

Endoproteesimise vihikujärjekordadest optimaalse ravini

Puusa- või põlveliigese asendamine ehk endoproteesimine on Eestis üks sagedasemaid plaanilisi lõikusi ja operatsiooni tuleb oodata kaua. Olukorra muutmiseks parandatakse raviteekonda ja korrastatakse ootejärjekorda, tänu sellele jõuavad abi vajavad patsiendid puusa- või põlveliigese vahetamise operatsioonile varasemast kiiremini.

e-Perearstikeskus on turvaline rakendus, mille võimalused ei piirdu ainult suhtlusega

e-Perearstikeskus on võimalusterohke suhtluskanal perearstide, -õdede ja patsientide vahel. Eestis on e-Perearstikeskus praegu kasutusel enam kui 250 nimistus. e-Perearstikeskuse teeb ainukordseks selle turvalisus: perearstikeskuste töötajad ja patsiendid saavad olla kindlad, et andmed liiguvad vaid volitatud osapoolte vahel. Krooniliste haigetega tehtud hiljutine katseuuring näitas, et e-Perearstikeskuse rakenduses on võimalik parandada ka patsientide ravisoostumust ja tervisenäitajaid.

Täiskasvanute hematuuria põhjused ja käsitlus esmatasandil

Hematuuria on vererakkude esinemine uriinis, see esineb valdava enamuse neeru- ja kuseteede patoloogiate korral ning võib olla nende haiguste ainus ilming. Uriini ribatestiga leitav asümptomaatiline hematuuria võib esineda kuni 16%-l populatsioonist. Hematuuria on suhteliselt sage leid, mille põhjused varieeruvad füsioloogilistest kuni raskete ja eluohtlikeni.

Vaagnapõhja veenilaiendid

Vaagnapõhja veenilaiendid ehk vaagnavarikoos on väga sage muutus juba sünnitanud, korduvalt rase olnud täiskasvanud naise alakõhus. Eelkõige on tegemist asümptomaatilise muutusega, mille korral täpsemaid uuringuid ja eemaldamist planeerida vaja ei ole. Artikkel annab ülevaate vaagnapõhja veenilaiendite tekkepõhjustest, kliinilisest pildist, diagnostikast ja ravist.

Diabeet ja vaimne tervis

Diabeeti on peetud üheks kõige nõudlikumaks krooniliseks haiguseks, mille pidev haldamine on kognitiivselt ja käitumuslikult väga väsitav (1). Insuliinsõltuva diabeediga peab diabeetiku aju töötama nagu arvuti – jälgima veresuhkrut, arvutama ja sisestama õigesti süsivesikute kogust, ent juurde arvestama veel selliseid tegureid nagu liikumine, välistemperatuur, stress ja ärevus, vedeliku tarbimine, unetundide arv, söömise kellaaeg, aga ka kõiksugu võimalikke psühholoogilisi kaldeid.

Glükoosisensor – elumuutev seade

27. mail toimus veebiseminar, kus tutvustati glükoosisensoreid, täpsemalt nende töö-põhimõtet ja kasutust diabeedi kontrolli parandamises. Esinejad olid Ida-Tallinna Keskhaigla endokrinoloogiakeskuse juhataja endokrinoloog dr Mari Verrev ja Ida-Tallinna Keskhaigla diabeediõde Anna Danik.

Auraga migreen

Migreen on primaarsete peavalude hulka kuuluv paroksüsmaalne krooniline haigus. Migreeni aastane levimus Eesti 20–64-aastaste täiskasvanute seas on 17,7% (1). Migreeni kaks peamist vormi on aurata ja auraga migreen, millest viimast esineb ligi kolmandlikul migreeniga patsientidest. Artikkel annab ülevaate auraga migreeni diagnoosikriteeriumitest, kliinilistest tunnustest, migreeni aura patofüsioloogiast ja auraga migreeni ravivõimalustest.

AKLIEF® (trifaroteen) – uus retinoid näo ja keha paikseks raviks

Mai esimesel nädalal toimus arstidele ja apteekritele suunatud veebiseminar, kus Ferrara ülikooli professor Vincenzo Bettoli tutvustas uue, neljanda põlvkonna retinoidi trifaroteeni (AKLIEF®) (1) võimalusi näo ja keha akne ravis.

Tuberkuloosi diagnoosimine ja laboratoorne diagnostika

Alates 2000. aastast on haigestumus tuberkuloosi Eestis vähenenud ning 2023. aastal oli see kõigi aegade väikseim: Eestis registreeriti 99 tuberkuloosijuhtu, neist 80 olid esmased. Kõigi haigusjuhtude ja esmaste juhtude haigestumuskordajad olid vastavalt 7,2 ja 5,9 juhtu 100 000 inimese kohta (1).

Lapseea kõhukinnisus

Kõhukinnisus on lapseeas tavapärane gastroenteroloogiline tervisehäire, mis esineb erinevate allikate järgi umbes 9,5%-l lastest (1). Kõhukinnisus määratletakse funktsionaalseks, kui selle orgaanilist põhjust ei ole tuvastatud. Lastel on 95%-l juhtudest tegemist funktsionaalse kõhukinnisusega.

Söömishäiretest: klassifikatsioon, diagnoosimine ja ravi esmatasandil

Söömishäiretesse haigestumine on suurenenud viimasel kümnendil kogu maailmas (1). Kuigi esmaseid kirjeldusi söömishäiretele omasest sümptomaatikast võib kohata juba Vana-Rooma ajast, peetakse seda siiski modernse Lääne ühiskonna murekohaks (2). Eestis elab hinnanguliselt 50 000 kuni 90 000 söömishäirega patsienti, mis teeb 4–7% elanikkonnast (3).

Enamlevinud troopilised infektsioonid

Märtsi lõpus toimus Tallinna Perearstide Seltsi veebiseminar, mis käsitles enamlevinud troopilisi infektsioone. Olulisematest troopikas levinud infektsioonhaigustest kõneles ja näpunäiteid igapäevases kliinilises praktikas kasutamiseks jagas infektsioonhaiguste arst dr Helen Mülle Lääne-Tallinna Keskhaiglast.

Putukamürgiallergia

Putukate jaoks on suvi kõige toimekam aeg ja seetõttu ei ole ka imestada, kui inimese ja putuka teed vahel ristuvad. Eestis on teadaolevalt üle 11 000 erineva putukaliigi, kuid neist enamiku olemasolu ei põhjusta inimestele tuska. Siiski võib mõne putuka piste või hammustus põhjustada ebameeldivaid reaktsioone ning mõnikord on vaja otsida ka arstiabi.

Puukborrellioosi kliiniline pilt, diagnoosimine ja ravi

Lyme’i tõbi ehk puukborrelioos on kõige sagedasem puukide vahendusel (puugihammustuse kaudu) leviv multisüsteemset põletikku põhjustav infektsioon Euroopas, Põhja-Ameerikas ja Aasias. Viimase kümnendi jooksul on kliima soojenemise tõttu, mis on puukide elutegevusele soodne, aset leidnud märkimisväärne haigestumise kasv.

Uudised


Soovite tellida ajakirja Perearst?

Perearst – eelistatuim meditsiiniväljaanne perearstide seas.

Peremeditsiini residentide konverentsil auhinnati nelja teadustööd

Mai lõpus toimus Tartus traditsiooniline konverents, kus sai kuulata peremeditsiini residentide teadustööde ettekandeid. Auhinnalised kohad said teadustööd, kus uuriti e-sigarettide kasutamise põhjuseid, antidepressantravi alustamist noortel, analüüsiti Lääne-Tallinna Keskhaigla erakorralise meditsiini osakonda pöördumisi ning töötati välja pediaatriliste annuste kalkulaator.

Tallinna Perearstide Seltsi kevadkonverents „Polüfarmakoteraapia kliinilises praktikas“

Aprillikuus toimus Tallinna Perearstide Seltsi kevadkonverents teemal „Polüfarmakoteraapia kliinilises praktikas“. Tartu Ülikooli peremeditsiini professori Ruth Kalda ettekanne keskendus polüfarmakoteraapia mõjudele patsiendi vaatepunktist ning Lääne-Tallinna Keskhaigla sisekliiniku kliiniline farmakoloog ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla anestesioloogiakliiniku sisehaiguste arst dr Raul Kokassaar jagas soovitusi ravimite võimalike koostoimete ja taandamise teemal.