Kuidas päästa peremeditsiini maapiirkonnas? Ideid välismaalt ja Eestist

Esimesena postkontorite sulgemised, tänavu koolide sulgemised maapiirkondades. Kas on võimalik, et järgmisena jääb kättesaamatuks arstiabi? Perearst Ruth Kalda kirjutas aastal 2020, milline seis ootab meid esmatasandil aastal 2030, kui midagi ette ei võeta: „Kui midagi ei muutu, on üle 400 perearsti vanemad kui 65 aastat ja osa neist läheb kindlasti pensionile ning see tähendab veelgi karjuvamat vajadust uute perearstide järele. Praegu on neil, kes on 70. eluaastates – neid on üle 50 perearsti –, palutud jääda, kuid väga vähesed jaksavad töötada 80-aastaselt. Enamasti on nad väikestest piirkondadest, kuhu pole asemele kedagi võtta.“ (1)

Jaanus Vool: kliinilises töös on kõige olulisemad neli Õ-d

Medicumi Perearstikeskuse juhatuse liige ja perearst Jaanus Vool leiab, et esmatasandis on kliinilises töös kõige olulisemad neli Õ-d: tuleb teha õiget asja õigele patsiendile õigel ajal ja õigesti. Ideaalse esmatasandi ja patsiendi koostöö tulemusena saab tema hinnangul patsient adekvaatse pildi enda hetkeolukorrast ja tulevikuperspektiividest, mis võimaldab otsuseid teha informeeritult.

Esmatasandi arengukava inimkeskse tervishoiu strateegilise suuna vahekokkuvõtte

Arengukava inimkesksuse strateegia suuna töörühm viis erinevate osapoolte ja sidusrühmadega läbi 35 intervjuud. Kõikide intervjuude põhjal koostati töörühma kohtumiseks sisend kolmel teemal: inimkesksus, terviseedendus ja koostöö planeerimine. Täiendava teemana käsitleti palliatiivset ravi ja eaka abistamist sotsiaalhoolekandes ning tervishoiusüsteemis.

Uuring seltsi liikmete seas: Eesti Perearstide Selts on oma tööga hästi toime tulnud

Eesti Perearstide Selts (EPS) viis oma liikmete hulgas läbi küsitluse, millega uuriti rahulolu seltsi tegevusega aastatel 2020–2023. Uuringu tulemused näitavad, et üldiselt ollakse seltsi tegemistega rahul. Kõige olulisemad teemad, millega EPS nendel aastal tegeles, olid vastajate hinnangul rahastamisega seotud teemad.

Perearst nagu superkangelane filmist

„Perearst ei tea kunagi, millise tervisemurega inimene järgmiseks uksest sisse astub. Tuleb ravida nii vastsündinu pisarakanali ummistust kui ka jõuda jälile vanema inimese pideva pearingluse põhjustele – perearstid on nagu superkangelased, kes oskavad, teavad ja teevad kõike,“ kirjeldas peremeditsiini eriala arst-resident Anu Parvelo perearstide tööpõldu.

Juhised libameditsiini ja libaeksperdi tuvastamiseks

Libameditsiini viljelejad ja isehakanud vaimse tervise nõuandjad saavad Eestis laialdast kõlapinda. Osa nende ärimudelist on oma teooriate levitamine loengute, töötubade ja konverentside kaasabil. Libameditsiini esindajad on usinad esinejad raamatukogudes, muuseumides, lasteaedades, koolides.

Tervisekassa tasutud hambaravi saab kindlate kriteeriumite alusel

Tervisekassa tasub lepingupartnerite juures alla 19-aastaste laste ja teatud juhtudel ka täiskasvanute hambaravi eest. Täiskasvanutel kaetakse kõik hambaravi kulud juhul, kui perearst või eriarst on määranud patsiendile eluaegse hambaravi õiguse. Selgitame lähemalt, mis tingimustel, kuidas ja kellele saab eluaegset hambaravi määrata.

Maailma parimaks nimetatud esmatasandi tervishoiukorraldusest Kataloonias

Maailma parimaks nimetatud esmatasandi tervishoiukorraldusest Kataloonias saab Eesti nii üht-teist õppida kui ka omalt poolt palju head vastu pakkuda, kirjutavad perearstid Diana Ingerainen ja Triinu-Mari Ots.

Kuidas diagnoosida toiduallergiat?

10. mail toimus perearstidele ja pereõdedele suunatud veebiseminar „Kuidas diagnoosida toiduallergiat?“. Teemat avas Ida-Tallinna Keskhaigla allergoloog-immunoloog dr Krista Ress.

Kuidas toetada vähidiagnoosiga patsiendi südametervist?

2022. aastal ilmus Euroopa Kardioloogide Seltsi (EKS) onkokardioloogia käsitlusjuhend, mille muudab tähelepanuväärseks see, et tegemist on esimese omataolisega Euroopas. Juhendi eesmärk on toetada vähidiagnoosiga patsientide südametervist kogu raviteekonna vältel. Artikkel annab juhendist põgusa ülevaate.

Margus Viigimaa: Eestis on olemas kõik efektiivse infarktijärgse ravi võimalused, aga kahjuks kasutame neid tagasihoidlikult

Professor Margus Viigimaa rääkis Perearsti ajakirjale düslipideemiaga patsiendi käsitlusest nii primaarses kui ka sekundaarses preventsioonis. Samuti tõi ta välja, et kuigi Euroopa juhised eeldavad, et LDL-kolesterooli infarktijärgne eesmärkväärtus saavutatakse patsiendil kuue nädalaga, siis Eestis ei suudeta tihtipeale saavutada eesmärkväärtust ka ühe aasta jooksul.

Kõhunäärmevähk

Kõhunäärmevähk on pahaloomuline kasvaja, mis saab alguse pankrease koest. Pankreas koosneb ehituslikult peamiselt eksokriinse ja endokriinse funktsiooniga rakkudest.

Spondüloartropaatiad

Spondüloartropaatiad (spondüloartriidid) (SpA-d) on grupp haiguseid, mille alla kuuluvad anküloseeriv spondüliit (AS), psoriaatiline artriit (PsA), põletikulise soolehaigusega seotud artriit, reaktiivne artriit (ReA) ja mittediferentseerunud spondüloartropaatia. Kirjandusest võib vahel leida ka nime seronegatiivsed spondüloartropaatiad.

Probiootikumidest tõenduspõhiselt

Internetis ringi luusides või apteeki astudes võib silme ees probiootikumidest kirjuks minna. Valik on lai – pakutakse nii ühte tüve kui ka erinevaid tüvesid sisaldavaid preparaate, kus enamasti on kasutatud piimhappebaktereid, nagu laktobatsille ja bifidobaktereid, või nende kombinatsioone. Arusaadavalt on valikut teha keeruline. Kuid mis üldse on probiootikumid, milline on nende tegelik mõju meie tervisele ning millal neid kasutada?

Aneemia käsitlus esmatasandil

Aneemia on seisund, mille korral on inimese organismis erütrotsüütide arv või hemoglobiini tase normist väiksem. Maailma Terviseorganisatsioon on defineerinud aneemiat kui hemoglobiiniväärtust meestel

Annika Albert-Aksjonov: lümfödeemi diagnoos sageli hilineb

Tartu Ülikooli Kliinikumi taastusarsti Annika Albert-Aksjonovi sõnul on lümfödeemi kui haigusseisundi käsitlemine Eestis üsna uus teema – rohkem hakati selle raviga tegelema alates 2014. aastast. Seetõttu on teadlikkus lümfödeemist küllaltki vähene ning spetsialisti vaatevälja jõutakse oma murega sageli hilja, kui on juba tekkinud ulatuslikumad muutused ja probleemid.

Tubaka- ja nikotiinisõltuvusest loobumise nõustamine

Arstid seisavad tihti silmitsi probleemiga, kus kogevad, et nende antud nõuanne patsiendile loobuda tubaka tarvitamisest, sigarettide ja e-sigarettide suitsetamisest ei saavuta kohe oodatud tulemust. Arst leiab endale siiski kindlustunde nõuannet korrata, kui teab, et tubaka- ja nikotiinisõltuvus on krooniline haigus, millest on võimalik saavutada pikki ja väga pikki remissiooniperioode ning aja jooksul ka paraneda.

Probiootikumide teaduspõhine kasutamine vastsündinute koolikute ja funktsionaalsete seedevaevuste korral

Lapsevanemaks saamine on iga inimese elus oluline muutus, millega kaasneb suur vastutus kanda hoolt oma lapse arengu ja tervise eest. Sagedasemad mured, mis vastsündinuid vaevavad, on seotud seedimisega. See on enamasti põhjustatud kohanemisest uue väliskeskkonnaga ning inimorganismi kaitsva ja mitmekülgselt abistava mikrofloora väljakujundamisega. Imiku vaevused põhjustavad ka lapsevanemale suurt stressi ja muret, kuidas leevendada seedimisega seotud valu ning ebamugavustunnet. Esimestel elukuudel on sagedasemad vaevused koolikud, kõhulahtisus või -kinnisus, toidu tagasiheide ja kõhuvalu.

Päikesekahjustusest tingitud nahamuutused

Päiksesoojusel on palju subjektiivseid positiivseid mõjusid – see tekitab hea enesetunde, mõjub hästi vaimule ning aitab lisaks kaasa D-vitamiini tootmisele. Samas ei tohi unustada, et päevitunud jume põhjus on melaniini sünteesi intensiivistumine nahas, mis omakorda on vastuseks DNA kahjustusele, seetõttu ei ole olemas täiesti ohutut päevitust. Nahamuutuse tekkel on oluline roll ultraviolettkiirgusel (UVK), elu jooksul saadud kumulatiivsel päikesedoosil ja päikesepõletuste arvul. Siinses artiklis kirjeldatakse lühidalt päikesekahjustusest tingitud nahamuutuseid.

Operatsioonihaava infektsioonid

Operatsioonihaava infektsiooniks nimetatakse infektsiooni, mis on tekkinud kirurgilise operatsiooni järel vastavas kehapiirkonnas. Haavainfektsioon on kõige sagedasem kirurgilise ravi tüsistus ning rehospitaliseerimise põhjus.

Äge konjunktiviit – ülevaade ja ravisoovitused

Äge konjunktiviit ehk silma limaskesta põletik on üks sagedasim silmahaigus, millega perearst kokku puutub. Üldjuhul on tegu iselimiteeruva protsessiga, kuid sümptomite tõttu pöördutakse tihti ka arsti poole.

Uudised


Soovite tellida ajakirja Perearst?

Perearst – eelistatuim meditsiiniväljaanne perearstide seas.

Peremeditsiini residentide teaduskonverents

Tänavust peremeditsiini residentide teaduskonverentsi sisse juhatades ütles professor Ruth Kalda, et perearstid on meditsiini süda ja väärtuste kandjad. Internet ja tehisintellekt muudavad meie maailma ning muutub perearsti töö, kuid digilahendused saavad olla vaid arsti-patsiendi suhet toetav vahend, mis vabastab meile aega suhtlemiseks.