Juurtega ja juurteta perearstid

Perearstist on pea igal inimesel veidike erinev arusaam, sest tavaliselt tehakse üldistused kogu peremeditsiini kohta oma perearsti järgi. Ma olen teinud aastaid koostööd erinevate ametnike ja poliitikutega ning alati (isegi koalitsioonikõnelustel) hakatakse rääkima üksikjuhtumitest, mis on juhtunud või siis „olla juhtunud“.

Natalia Loginova: tooge eesti keel Ida-Virumaale!

Kohtla-Järvel perearstina töötav Natalia Loginova tunneb väga suurt muret Ida-Virumaa tuleviku pärast, sest eestikeelseid spetsialiste ei kipu sinna väga jõudma ning tema hinnangul on oht, et Ida-Virumaa jääb lõpuks nii eestlastest hüljatuks. Seetõttu rõhutab ta korduvalt – tooge eesti keel Ida-Virumaale!

Aasta arst 2023 on Le Vallikivi

Eesti Aasta Arstiks 2023 valiti dr Le Vallikivi, kes on alates 2016. aastast olnud Tallinnas Jürgensoni Perearstikeskuses perearst ning teinud perearstitööd 2002. aastast, mil astus residentuuri.

Tervisekassa ravijuhendite koolitused on kõigile tasuta

Järgmise paari aasta jooksul ilmub üle kümne uue või ajakohastatud Eesti ravijuhendi. Iga ilmunud ravijuhendit tutvustatakse sihtrühmale ja teistele tervishoiusüsteemiga seotud spetsialistidele tasuta täiendkoolitustel.

Kuidas saavad kohalikud omavalitsused toetada perearste?

Perearstide järele on suur vajadus kõikides Eesti piirkondades ja selleks, et tulevikus võimaldada inimestele arstiabi ka väljaspool tõmbekeskuseid, on vaja arste täiendavalt motiveerida.

WONCA 2023 maailmakonverents Sydneys

Eesti inimeste jaoks on Austraalia oma kaunite randadega ilmselt kõige enam tuntud seriaalist „Kodus ja võõrsil“, aga eestlased teavad Austraaliat ka kui suurte võimaluste maad, kuhu noored mõneks ajaks tööle ja seiklema saavad minna. Tänavu toimus perearstide maailmakonverents WONCA (World Organization of Family Doctors) World 2023 just Austraalias. Oktoobri lõpus toimunud üritusel osales 4500 perearsti 150 riigist. Esmamulje poolest on Austraalia paradiis, kuid paraku varjutab seda toredat maad traagiline ajalugu, mille haavad siiani tunda annavad.

Mari Annus: sain aru, et Eesti perearstisüsteem on väga hea

Dr Mari Annus läks WONCA (World Organization of Family Doctors) konverentsile, mis toimus 26.–29. oktoobrini Austraalias Sydneys, et saada uusi teadmisi, kontakte ja laiemat perspektiivi peremeditsiinis. Seda kõike ta saigi ning koges reisil palju üllatavat veel lisaks.

Kõrgõzstani esmatasandi tervishoiu reformist ja selle nõustamisest

2022. aasta lõpus pöördus minu poole Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) Euroopa regiooni esindaja Arnoldas Jurgutis, kes otsis esmatasandi tervishoiu eksperti, kellel oleks arusaam endise Nõukogude Liidu tervishoiusüsteemist. Mind kutsuti nõustama Kõrgõzstani esmatasandi tervishoiu reformi.

Laste ülekaalulisus on oluline rahvatervise probleem

Ülekaal ja rasvumine, eriti laste ülekaal on 21. sajandi üks tõsisemaid rahvatervise probleeme. Ühe definitsiooni järgi on rasvumine krooniline, progresseeruv, taastekkiv ja ravitav mitmeteguriline neurokäitumuslik haigus, mille kujunemisel viib keharasva suurenemine rasvkoe funktsiooni häirumisele. Rasvumise tulemusel tekivad metaboolsed, biomehaanilised ja psühhosotsiaalsed tervisetüsistused.

Enneaegse lapse tervisekontroll

Tervise Arengu Instituudi andmetel on imikusuremus Eestis viimase 30 aasta jooksul vähenenud umbes kaheksa korda ja on maailmas üks väiksemaid. See tähendab, et enamik lastest, sh nii enneaegsena sündinutest kui ka väärarendite või raskete arenguriskidega lastest, jääb elama. Eelnimetatud nn riskilaste elumus on drastiliselt kasvanud tänu sünnitusabi ja neonataalse intensiivravi arengule.

Millega ravida depressiooni dementsussündroomiga patsiendil?

Kognitsioonihäirega või mäluhäire kaebusega patsiendi käsitlusel on oluline hinnata depressiooni esinemise võimalust, seda eriti kerge dementsussündroomi korral. Osa sümptomeid, näiteks tahteaktiivsuse muutused, sotsiaalsetest tegevustest eemale hoiduma hakkamine, une- ja toitumistavade muutus, apaatsus või agiteeritus, nende häirete korral kattuvad. Probleemiks võib osutuda, et kognitsiooniprobleemiga ja häiritud eneseväljendusega inimesed ei oska oma sümptomeid kirjeldada või siis ei saa ka ise oma tunnetest aru.

Kõhukinnisus lapseeas

Sageli peavad lapsevanemad kõhukinnisust ja pükste määrimist ehk enkopreesi lihtsaks probleemiks, mis laheneb iseeneslikult aja jooksul. Tegelikkuses nõuab see sageli aga haiguse olemuse ja patofüsioloogia põhjalikku selgitamist, adekvaatset ravi ja väga pikaaegset tegelust.

Imiku- ja lapseea atoopiline dermatiit

Atoopiline dermatiit on krooniline ehk ägenemiste ja vaibumistega kulgev põletikuline nahahaigus, millega kaasneb naha kuivus, punetus ja piinavalt sügelev lööve. Tavaliselt algab atoopiline dermatiit imiku- või väikelapseeas, harvem täiskasvanueas. Atoopiline dermatiit esineb sageli perekondades, kus on ka teisi atoopilisi haigusi, nagu atoopiline dermatiit, bronhiaalastma, allergiline nohu ja toiduallergiad. Atoopilise dermatiidi kliiniline pilt varieerub sõltuvalt patsiendi east ning vanemaks saades muudab lööve oma asukohta.

Haigusjuht: pea- ja kaelapiirkonna tselluliidiga tüsistunud tuulerõuged atoopilise dermatiidiga lapsel

Artiklis kirjeldatud juhtum leidis aset 2022. aasta talvel. Peategelane on minu peretuttava 2019. aastal sündinud tütar. Haigusjuhtumi ajal oli patsient 5 aastat ja 7 kuud vana. Patsient sai atoopilise dermatiidi diagnoosi kaheaastaselt.

Anesteesiavaliku üldprintsiibid

Hiljuti jäi mulle silma Helsingi infektsiooniarsti Asko Järvineni nõuanne koroonasse haigestunud inimestele – ärge jääge voodisse põdema, vaid jätkake liikumist, sest sedasi vähendate trombide tekke riski! See nõuanne kehtib tegelikult väga paljude haiguste korral. Mis aga takistab kiiret operatsioonijärgset paranemist ja mis roll on siin anesteesial?

Aneemia käsitlus ja veritsusriski hindamine enne operatsiooni

Operatsioonieelne aneemia on küllalt sage probleem, mis esineb umbes 40%-l patsientidest ja on mõjutatud patsiendi vanusest ning kaasuvatest haigustest. Aneemia on seotud transfusioonravi suurema tõenäosusega ning suurema tüsistunud haiguskulu ja operatsioonijärgse suremuse riskiga (1).

Kardiovaskulaarsete ravimite farmakogeneetika

Personaalmeditsiin on käsitlusviis, mille eesmärk on individualiseerida iga inimese raviteekond, kasutades geneetilisi andmeid koos tervise-, keskkonna- ja elustiiliandmetega. Kardiovaskulaarhaiguste ravis peitub personaalmeditsiini potentsiaal haiguse igas arenguetapis, alustades riski määratlemisest, ennetusmeetmetest ning lõpetades sihtmärgipäraste raviviisidega.

Liigesevaluga patsient perearstikeskuses

Liigesevalu on üks kõige sagedamini esinev kaebus, millega pöördutakse perearsti vastuvõtule. Liigesevalu ehk artralgia on valu, mis lähtub liigesest, seda ümbritsevatest kudedest või liigesest kaugemal olevatest struktuuridest. Liigesevalu võib olla põhjustatud traumast, ülekoormusest või artriidist, kuid sageli võib liigesevalu olla tingitud liigest ümbritsevatest struktuuridest: kõõlustest, sidemetest, lihastest ja närvidest.

Juveniilsed osteokondroosid

„Tere, mis sulle muret teeb?“ „Põlved. Pärast trenni hakkavad valutama. Kehalises ka.“ „Kui vana oled? Mis trenni teed?“ „13. Käin kergejõustikus ja korvpallis. Varem valutasid kannad ka, aga enam mitte.“ Eelnev dialoog on küll kirjanduslik liialdus, aga nii algab laias laastus kolmandik lasteortopeedilisi ambulatoorseid konsultatsioone.

Lõppstaadiumis kroonilise neeruhaigusega patsiendi raviteekonna käsitlus

Kroonilise neeruhaigusega patsiendi raviteekond on sageli aastate ja aastakümnete pikkune, mistõttu puutuvad need haiged kokku paljude erinevate meditsiinitöötajatega. Haigete asjakohaseks käsitluses on ülioluline haiguse raskusastmest tulenev üldseisundist arusaamine ja regulaarne raviteekonna jälgimine.

Ebaselge etioloogiaga palavik täiskasvanutel

Sageli peetakse ebaselge etioloogiaga palavikuks febriliteediga kulgevat seisundit, millele pole esmaste uuringutega tekkepõhjust leitud. See ei ole korrektne, kuivõrd enamik palavikuga kulgevatest seisunditest kas mööduvad mõne päeva jooksul või patsiendile lisandub täiendavaid sümptomeid, mis viivad diagnoosi püstitamiseni.

Raseduskriisi nõustamine

Raseduskriis on olukord, kus väheneb naise, mehe ja nende lähedaste toimetulek füsioloogiliste, sotsiaalsete ja psühholoogiliste muutustega (nt planeerimata raseduse või vähese tajutud sotsiaalse toetuse korral võib tekkida muutus meeleolus ja/või hirmu/ärevusseisundi kogemine jne) või traumaatiliste kogemustega, mis on seotud rasestumisega, raseduse katkemise või katkestamise, lapseootuse, sünni, emaduse, isaduse ja lapsevanemaks kasvamisega.

Uudised


Soovite tellida ajakirja Perearst?

Perearst – eelistatuim meditsiiniväljaanne perearstide seas.

Noppeid Balti-Ukraina ateroskleroosikonverentsilt

9.–10. novembril toimus Tallinnas Balti-Ukraina ateroskleroosikonverents. Ettekandeid oli paljudel teemadel ja esinejad rahvusvahelised. Käesolevas artiklis toodu on vaid murdosa käsitletust, kuid suurematel huvilistel on võimalik ettekandeid järele vaadata konverentsi kodulehelt (https://www.conference-expert.eu/en/bas2023).

Vähikonverentsil räägiti onkospetsiifilise ravi kõrvaltoimetest

Novembri lõpus toimus Tallinnas iga-aastane vähikonverents, mis seekord kandis pealkirja „Onkospetsiifilise ravi kõrvaltoimed“ ning kus said sõna mitmete erialade esindajad. Artikkel annab ülevaate valikust teemadest, mida konverentsil käsitleti.