Skip to main content
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Enter your keywords
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
Aprill 2019
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Juhtkiri
Kas rohkem meditsiini tähendab rohkem tervist?
Agne Annist
Telli ajakiri
Aprilli algul toimunud Eesti Arstide Päevade programm tabas väga täpselt ühiskonnas olulisi teemasid.
Persoon
Juta Kogan: vanglas töötamine on muutnud mind paremaks inimeseks
Eeva-Liisa Piibeman
Telli ajakiri
Toila perearst Juta Kogan töötab lisaks oma nimistu patsientidele ka Viru vangla kinnipeetavatega ning nakkusarstina HIV-positiivsetega. Arst näeb oma patsientide kaudu palju elu pahupoolt, kuid kuidas see teda ennast mõjutab ning kuidas raskeid lugusid mitte hinge võtta, räägib ta intervjuus ajakirjale Perearst.
Aktuaalne teema
Kuidas tervete inimeste tervisekontroll võib muuta nad patsientideks
Piret Rospu
Telli ajakiri
Kuidas tervete inimeste tervisekontroll võib muuta nad patsientideks, arutles Tartu Ülikooli peremeditsiini professor Ruth Kalda arstide päevadel.
Le Vallikivi: ülekoormatud, läbipõlenud ja väsinud arst on ohuks kõigile
Madis Filippov
Telli ajakiri
Ülekoormatud, läbipõlenud, väsinud arst on ohuks kõigile inimestele ja selle probleemiga tuleb tegeleda, ütles perearstide seltsi juht Le Vallikivi.
Teadustöö ja koolitus
Haigusjuht: allergia
Kati Paal
Telli ajakiri
Naispatsient pöördub vastuvõtule ägedate allergianähtudega.
Lapse labajala areng
Jana Kritt
Telli ajakiri
Vastsündinute ortopeedilistest patoloogiatest on kõige sagedasem puusaliigese düsplaasia, teisel kohal on labajala erinevat tüüpi kaasasündinud deformatsioonid. Labajala areng algab varajases embrüonaalses staadiumis, 5.–6. nädalaks on loote varbad juba eristatavad, kõõlused ja luualged on nähtavad, 42.–56. raseduspäevaks on labajalg formeerunud.
Uuenduslikud vitamiinid ja mineraalid apteegiriiulil
Triinu Entsik-Grünberg
Telli ajakiri
Inimkeha on keerukas organism, mis vajab normaalseks toimimiseks laia valikut vitamiine ja mineraale. Piisavalt mitmekesise toidusedeli ja erinevatest pahedest, nagu näiteks alkoholiga liialdamisest ning suitsetamisest hoidumise toel peaks keha enamuse vajalikest ainetest saama kätte oma igapäevasest toidust.
Sümptomipõhine käsitlus: krooniline köha – millal on tegemist KOK-iga?
Signe Metsla
Telli ajakiri
Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) on laialt levinud hingamisteede haigus, mis kulgeb õhuvoolutakistusega (1). Haigus haarab rohkem kui 5% populatsioonist ja on seotud suure haigestumuse ja suremusega (2). Surma põhjustelt on KOK USA-s kolmandal kohal, tappes igal aastal 120 000 inimest (3). Kroonilise kulu ja ägenemiste tõttu on KOK sagedaste arstivisiitide ja hospitaliseerimiste allikas, nõudes püsivaid meditsiinikulutusi järjepideva ravi vajaduse tõttu (medikamentoosne ravi, kodune hapnikravi) (1).
Audit „Astma käsitlus esmatasandil“
Mari Soots
Hepp Nigol
Gerta Sontak
Kersti Veidrik
Argo Lätt
Telli ajakiri
Astma on levinud haigus ning sellesse haigestumus on kogu maailmas viimastel aastakümnetel suurenenud. Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel on orienteeruvalt 235 miljonil inimesel maailmas diagnoositud astma (1, 2). Eestis on astma diagnoositud hinnanguliselt 5–8%-l inimestest (2, 3). Eesti Haigekassa andmebaasi alusel diagnoositi 2010. aastal astmat esmase diagnoosina 8805 isikul ja 2015. aastal 9630 isikul. Perearstid diagnoosisid astmat esmase diagnoosina 2010. aastal 578 isikul ja 2015. aastal 995 isikul.
C -hepatiit ja rasedust plaanivad naised
Anastassia Nedbalskaja
Triin Remmel
Telli ajakiri
Viiruslik hepatiit on rahvusvaheliselt levinud raske terviseprobleem, mis on võrreldav teiste nakkushaigustega, nagu HIV, tuberkuloos ja malaaria. Maailma Tervishoiuorganisatsioon on töötanud välja kroonilise C-hepatiidi elimineerimise strateegiad, mille eesmärk on likvideerida C-hepatiit 2030. aastaks.
Kaasuvad haigused ja nende mõju südamepuudulikkuse tekkele ning kulule
Eevi Maiste
Telli ajakiri
Krooniline südamepuudulikkus (SP), mille all kannatab umbes 2% täiskasvanud elanikkonnast (2), on vaatamata tänapäevastele ravivõimalustele (33, 35) invaliidistumise, hospitaliseerimise ja surma üks sagedasemaid põhjuseid (11, 25, 36). SP tekkes on võtmeroll südame kui pumba võimekusel. Mitmed kroonilised haigusseisundid kahjustavad müokardi ja võivad olla SP-d vallandavaks faktoriks või kiirendada SP progresseerumist.
Tänapäevane kardioloogiline farmakoteraapia
Eno-Martin Lotman
Telli ajakiri
Kardiovaskulaarsed haigused (KVH) on läänemaailmas väga oluline tervishoiukulude allikas ning tervishoiuteenuste kasutamise põhjus. Kardiovaskulaarhaigused mõjutavad väga oluliselt inimeste elukvaliteeti ning elu pikkust. Viimastel aastakümnetel on kardioloogiliste protseduuride arsenali lisandunud mitmeid uuendusi. Sellega paralleelselt on aga suuri muutusi toimunud ka südame- ja veresoonkonnahaiguste ravimite kasutamises.
Lõplikud tulemused uuringust, mis hindas erinevate HPV genotüüpide esinemissagedust noortel Austraalia naistel kaheksa aastat pärast riikliku vaktsineerimisprogrammiga alustamist
Telli ajakiri
Uuring VACCINE hindas neljavalentses HPV vaktsiinis sisalduvate HPV tüvede esinemissagedust noorte naiste seas 5–8 aastat pärast vaktsineerimisprogrammiga alustamist Victoria linnas Austraalias.
Kardiovaskulaarsete tüsistuste ennetamine uudsete diabeediravimitega 2. tüüpi diabeediga patsientidel
Martin Serg
Margus Viigimaa
Telli ajakiri
Kuigi diabeeti on peetud klassikaliselt kõrgenenud veresuhkrutaseme haiguseks, on nüüdseks selgunud, et lisaks hüperglükeemia ravile on võimalik nendel patsientidel vähendada kardiovaskulaarseid sündmusi ja suremust. Naatriumi-glükoosi kaastransportija 2 (SGLT2) inhibiitorid ja glükagoonilaadse peptiid 1 retseptori agonistid on diabeediravimid, mis esmakordselt on näidanud kardiovaskulaarsete tüsistuste vähendamist suure riskiga diabeedipatsientidel.
2. tüüpi diabeedi preventsioon
Marju Past
Telli ajakiri
Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) 2014. aasta andmete kohaselt on maailmas diabeeti haigestunud 422 miljonit inimest (1). Rahvusvahelise Diabeediliidu (IDF) ülevaate kohaselt on aastaks 2040 maailmas umbes 642 miljonit diabeedi all kannatavat täiskasvanud inimest (Euroopas on see arv kasvanud 70 miljonini). Kui praegu on ülemaailmseks diabeedi levimuseks täiskasvanud elanikkonna hulgas ligikaudu 8,8%, siis 2040. aastaks prognoositakse levimuseks 10,4% (2).
Vähenenud väljutusfraktsiooniga südamepuudulikkusega patsientide eriravivõimalused
Eno-Martin Lotman
Telli ajakiri
Südamepuudulikkusega (SP) patsientide ravi eesmärgid on kliinilise seisundi, funktsionaalse võimekuse ja elukvaliteedi parandamine, hospitaliseerimiste ennetamine ja suremuse vähendamine.
Temporomandibulaarliigese häirete diagnostika ja ravi
Stephanie Akermann
Telli ajakiri
Temporomandibulaarsed häired (TMH) on degeneratiivsed muskuloskeletaalsed häired, mis hõlmavad nii temporomandibulaarliigest (TML), liigest ümbritsevaid mälumislihaseid kui kõiki neid ümbritsevaid kudesid. Kõige sagedasemad nendest häiretest on liigesesisesed kõrvalekalded (ingl internal derangement), millele järgnevad mälumislihastega seotud valud.
Rahutute jalgade sündroom
Sandra Marii Mallene
Telli ajakiri
Rahutute jalgade sündroom (RLS – restless legs syndrome), tuntud ka kui Willis-Ekbomi haigus, on krooniline närvisüsteemi haigus, mille korral esineb vastupandamatu vajadus jalgu, harvem ka käsi liigutada. Sümptomid tekivad peamiselt õhtusel ajal või öösel, leevenevad liigutamisel lühiajaliselt ning häirivad olulisel määral und. RLS võib tekkida mis tahes vanuses, kuid esinemissagedus on suurem naiste ning eakamate seas. RLS on väga levinud haigus, esinedes erinevatel andmetel 1,9–15%-l inimestest, kuid ebamääraste ja mitmetele teistelegi haigustele omaste sümptomite tõttu on RLS siiski laialdaselt aladiagnoositud.
Äge viiruslik gastroenteriit
Bruno Saar
Elise Lätt
Kadri Kõivumägi
Telli ajakiri
Äge viiruslik gastroenteriit on sage haigus kõikides vanuserühmades. Kuigi enamasti on tegemist kergekujulise haigusega, võib raskem kulg esineda väikelastel ja eakatel, kes on enam ohustatud raskest vedelikukaotusest.
B-hepatiidist tervistumine ei ole tänapäeval veel võimalik
Kersti Kukk
Telli ajakiri
Käesolevas artiklis pööran tähelepanu sellele, millised on B-hepatiidi riskigrupid ja keda tuleks uurida, kuidas haigus kulgeb ja milline on kroonilise B-hepatiidi uus klassifikatsioon ning millised on kroonilise B-hepatiidi ravivõimalused ja kriteeriumid. B-hepatiidi patogeneesi, hepatiidi markerite tõlgendamist ja vaktsineerimist käsitleti Perearsti 2019. aasta veebruarinumbris.
Uudised ja teated
Uudised
Piret Rospu
Telli ajakiri
Konverents
Eesti Hüpertensiooni Ühingu aastakonverents
Evelin Raie
Telli ajakiri
14. märtsil toimunud Eesti Hüpertensiooni Ühingu aastakonverentsil keskenduti uutele hüpertensiooni ravijuhistele ning hüpertensiooni sekundaarsetele põhjustele.
Detsember 2024
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Juuni 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
Jaanuar 2024
Detsember 2023
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Juuni 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
Jaanuar 2023
Detsember 2022
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Juuni 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
Jaanuar 2022
Detsember 2021
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Juuni 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
COVID-19 vastu vaktsineerimine praktikas
Вакцинация от COVID-19 на практике
Jaanuar 2021
Detsember 2020
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Juuni 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
Jaanuar 2020
Detsember 2019
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
Juuni 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
Jaanuar 2019
Detsember 2018
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Juuni 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
Jaanuar 2018
Detsember 2017
November 2017
Oktoober 2017
September 2017
August 2017
Juuni 2017
Mai 2017
Aprill 2017
Märts 2017
Veebruar 2017
Jaanuar 2017
Detsember 2016
November 2016
Oktoober 2016
September 2016
August 2016
Juuni 2016
Mai 2016
Aprill 2016
Märts 2016
Veebruar 2016
Jaanuar 2016
Detsember 2015
November 2015
Oktoober 2015
September 2015
August 2015
Juuni 2015
Mai 2015
Aprill 2015
Märts 2015
Veebruar 2015
Jaanuar 2015
Detsember 2014
November 2014
Oktoober 2014
September 2014
August 2014
Juuni 2014
Mai 2014
Aprill 2014
Märts 2014
Veebruar 2014
Jaanuar 2014
Detsember 2013
November 2013
Oktoober 2013
September 2013
August 2013
Juuni 2013
Mai 2013
Aprill 2013
Märts 2013
Veebruar 2013
Jaanuar 2013
Detsember 2012
November 2012
Oktoober 2012
September 2012
August 2012
Juuni 2012
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
September 2011
August 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011
Märts 2011
Veebruar 2011
Jaanuar 2011
Detsember 2010
November 2010
Oktoober 2010
September 2010
August 2010
Juuni 2010
Mai 2010
Aprill 2010
Märts 2010
Veebruar 2010
Jaanuar 2010
Detsember 2009
November 2009
Oktoober 2009
September 2009
Juuni 2009
Aprill 2009
Märts 2009
Veebruar 2009
Jaanuar 2009
Detsember 2008
November 2008
Oktoober 2008
September 2008
Juuni 2008
Aprill 2008
Märts 2008
Veebruar 2008
Jaanuar 2008
Ajakiri
Vali