Skip to main content
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Enter your keywords
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
September 2021
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Kriis toob välja süsteemi vead, aga ka meie tugevad küljed
Heidi Alasepp
Telli ajakiri
Minu esimesed päevad terviseala asekantsleri ametis on tegevuse poolest möödunud nii, nagu oleksin COVIDi kriisi asekantsler.
Tarmo Bakler: Ida-Tallinna Keskhaigla juhtimine on proovikivi
Madis Filippov
Telli ajakiri
Augustis Ida-Tallinna Keskhaiglat juhtima asunud Tarmo Bakler tõdeb, et selliseid võimalusi tuleb elus ette vaid paar korda. Tema eesmärk on tagada suurhaigla kvaliteetse igapäevatöö jätkumine ja pidev areng, tulevikku vaadates on eesmärk uue Tallinna Haigla loomine.
Eluohtlikud rütmihäired
Kaido Hanni
Telli ajakiri
Südamel on oma elektrisüsteem, mis reguleerib südamelööke vastavalt organismi üldisele seisundile. Südamelöökide kiiruse või mustri ebanormaalseid muutusi nimetatakse arütmiateks. Rütmihäired esinevad igas vanuses, valdavalt tervetel inimestel teadmata põhjustel, rohkem vaevab see probleem vanemaealisi ja mehi. Väikesel osal patsientidest võib rütmihäire olla aga põhihaiguse esmane kliiniline väljendus (1).
Miks diabeedipatsientidel esineb nii sageli kõrgvererõhktõbe?
Signe Alliksoo
Telli ajakiri
WHO andmetel põhjustab hüpertensioon maailmas kõikidest haigustest enim suremust ja invaliidsust. Kõrgvererõhktõbe esineb sageli 1. tüüpi diabeeti põdevatel inimestel ja kuni 60%-l 2. tüüpi diabeediga patsientidel. Kõrge vererõhk suurendab diabeediga patsientide kardiovaskulaarset riski peaaegu neli korda.
Teist tüüpi diabeet ja metaboolse sündroomiga seotud haigused
Eno-Martin Lotman
Telli ajakiri
Metaboolne sündroom on kardiovaskulaarsete haiguste ja diabeedi tekke riskifaktorite kompleks. Nii metaboolse sündroomi kui ka suhkurtõve levimus suureneb kogu maailmas, seejuures mõjutab teist tüüpi diabeet ka haige järeltulijate kardiovaskulaarset tervist.
Praktilisi soovitusi antikoagulantravi kasutamiseks kodade virvendusega patsientidel
Piibe Muda
Telli ajakiri
Otsese toimega suukaudsed antikoagulandid (OSAK) on eelistatud valik ajuinfarkti ennetamisel kodade virvendusarütmiaga (KVA) patsientidel. Kuidas määrata antikoagulantravi patsientidele, kes on eakad ja kel esineb muid terviseriske?
HIV-i kokkupuute-eelne profülaktika
Aana-Liisa Kaste
Kadri Kõivumägi
Telli ajakiri
Inimese immuunpuudulikkuse viirus (HIV) põhjustab nakkust, mis ilma ravita võib 5–10 aastaga viia omandatud immuunpuudulikkuse sündroomi (AIDS) tekkeni. Kuna HIV-infektsiooni pole võimalik välja ravida, on kord nakatunud inimene HIV-positiivne elu lõpuni (1). HIV-i ülekanne toimub otsesel kokkupuutel nakatunud inimese vere, seemne- või tupevedelikuga anaalse ja vaginaalse seksuaalvahekorra ajal ning raseduse, sünnituse või imetamise käigus (2). Leviku tõenäosus sõltub kokkupuute viisist ja HIV-positiivse inimese viiruskoopiate arvust veres: mida suurem on viiruskoopiate arv, seda suurem on nakkuse ülekande tõenäosus.
Melanoomi markerid ja uued raviperspektiivid
Marina Teras
Telli ajakiri
Melanoomi levik Eestis sarnaneb suuresti muu maailmaga – juhtude sagedus ei vähene, vaid kasvab pidevalt, kuigi tegu on väga vana haigusega. Kuidas parandada uudsete melanoomi markerite abil ja uusi ravimeetodeid kaasates haigusest arusaamist ja patsientide elulemust?
Mida tasub teada kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse tüsistustest?
Viktoria Ivanova
Telli ajakiri
Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) mõjutab märkimisväärselt patsiendi elukvaliteeti ja viib ravimata jäädes kiire tervisekaotuse ning isegi invaliidsuse ja surmani. Kuidas leevendada haiguse sümptomeid, vähendada riske ja hoida ära tüsistusi?
Köha diferentsiaaldiagnostika
Kärt Pajula
Telli ajakiri
Köha diagnoosimisel on oluline süsteemne ja hoolikas lähenemine. Artikkel annab ülevaate ägeda, alaägeda ja kroonilise köhaga seotud diagnoosidest.
Kroonilise lümfotsüütleukeemia tänapäevased geneetilise testimise võimalused TÜK kliinilise geneetika keskuses
Mikk Tooming
Pille Tammur
Tiina Kahre
Telli ajakiri
Krooniline lümfotsüütleukeemia (KLL) on kõige sagedasem täiskasvanuea leukeemia, mille tekkepõhjused on seni teadmata, kuid arvatakse, et see võib olla tingitud teatud somaatiliste geenivariantide kuhjumisest hematopoeetilistes tüvirakkudes. TÜK KGK-s analüüsitakse KLL-patsiente üle kogu Eesti ning selleks kasutatakse kõige uudsemaid geneetilisi teste.
Unehäirete ja valu seosed
Katrin Põld
Telli ajakiri
Valu võib esineda koos unehäiretega ja neid võib olla keeruline ühel ajal ravida. Unehäirete ja valu tugevuse ning krooniliseks muutumise seoseid on intensiivselt uuritud, kuna uni näib koos erinevate sekkumistega olevat tõhus valuga elavate patsientide kannatuste leevendamiseks.
Hüpertensiooni ravijuhendid ajast aega
Tiina Uuetoa
Telli ajakiri
Kuni 20. sajandi teise pooleni põhines enamik kliinilisi otsuseid ekspertide arvamusel. 1960. aastate lõpuks oli kogunenud mitu kohortuuringut, mille baasilt sündis arusaam, et arteriaalne hüpertensioon (AH) on oluline kardiovaskulaarhaiguste riskifaktor.
Kuidas tuvastada allergiat?
Triine Annus
Telli ajakiri
Allergia on tänapäeval sage, allergia kahtlustamine veelgi sagedasem. Paraku on sage ka ülediagnoosimine. Ainult allergiale iseloomuliku sümptomi esinemine või ainult positiivne allergiatest pole allergia diagnoosimiseks piisav.
Kasulikke mõtteid Euroopa Kardioloogide Seltsi kongressilt
Liis Lääts
Telli ajakiri
Tänavusel Euroopa Kardioloogide Seltsi virtuaalsel kongressil 27.–30. augustil arutleti päevakajaliste kardioloogiliste teemade üle, esitleti olulisi suuremahulisi juhuslikustatud uuringuid ja EKS-i uusi juhiseid.
Kuidas saab meedik aidata vägivalla ohvrit?
Brit Tammiste
Triin Raudsepp
Telli ajakiri
Eesti paistab silma riigina, kus Euroopa keskmisest enam pöörduvad ohvrid füüsilise vägivalla intsidendi järel tervishoiuteenuse osutaja poole.
Nutikad lahendused vaimse tervise toetuseks
Eli Lilles
Telli ajakiri
Kas tehnoloogilisel innovatsioonil võiks olla potentsiaali, et lahendada probleeme, millega vaimse tervise murega patsient ja tema ravimeeskond tänapäeval silmitsi seisavad? Mais ja juunis toimunud vaimse tervise innovatsiooniüritustel otsiti lahendusi valdkonna arendamiseks.
Uudised
Telli ajakiri
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
August 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
November 2017
September 2017
Aprill 2017
Veebruar 2017
Ajakiri
Vali