Skip to main content
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Enter your keywords
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
Oktoober 2021
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Koos pingutades jõuame veel kaugele
Mari-Anne Härma
Telli ajakiri
Tänan südamest teid kõiki katkematu kannatlikkuse ja visaduse eest! Sellega olete inimestele mõista andnud, et hoolime kõik koos nende tervisest.
Kristiina Ojamaa: soovin kliinikumi avatumaks muuta
Madis Filippov
Telli ajakiri
Tartu Ülikooli Kliinikumi hematoloogia-onkoloogia kliinik võiks olla senisest enam avatud ning esimene partner vähihaigete diagnostika- ja raviküsimuste lahendamisel nii perearstidele kui ka teistele haiglatele, leiab kliiniku juht Kristiina Ojamaa.
Millal kahtlustada geneetilist silmahaigust?
Laura Mauring
Telli ajakiri
Geneetiliste silmahaigustega patsiendid võivad sattuda iga eriarsti vastuvõtule. Kuidas ära tunda, millal võiks kahtlustada geneetilist silmahaigust, ning milline võiks olla geneetilise silmahaigusega patsiendi teekond Eesti tervishoiusüsteemis?
Diabeediga kaasnevad silmatüsistused
Margarita Rebrov
Telli ajakiri
Diabeet ja selle ravi on tänapäeval proovikivi mitme eriala arstidele, aga ka patsientidele. Krooniline hüperglükeemia põhjustab pikema aja jooksul silmade, neerude, südame ja närvisüsteemi kahjustusi ning düsfunktsiooni. Diabeediga kaasnevad silmatüsistused progresseeruvad, muutuvad maailmas üheks oluliseks haigestumuse põhjuseks ning koormavad majanduslikult ühiskonda.
Reetina arteri sulgus – mitte ainult silmahaigus
Katrin Sõnajalg
Kristel Pulges
Telli ajakiri
Reetina äge arteriaalne isheemia on erakorraline oftalmoloogiline ja üldmeditsiiniline olukord, mis viib enamasti olulise nägemislanguseni haaratud silmast. Samal ajal viitab reetina arteri sulgus ka patsiendi haprale üldtervisele. Reetina arteri sulguse esinemist seostatakse suurenenud kardiovaskulaarse ja tserebrovaskulaarse haigestumuse ja suremusega (1–3). Seetõttu vajavad need patsiendid üldtervise ja selle riskide hindamist ning interdistsiplinaarst käsitlust.
Raviresistentse depressiooni levimus ja majanduslik kulu
Sten Anspal
Marko Sõmer
Telli ajakiri
Depressioon on levinud haigus, mis võib kujuneda tõsiste tagajärgedega terviseseisundiks, eriti kui tegemist on pikaajalise, raskekujulise või raviresistentse vormiga. Depressiooni loetakse raviresistentseks, kui seda on püütud ravida kahe erineva järjestikuse raviskeemiga, mille korral saadakse ravi piisavas doosis ja piisava aja vältel, kuid mis ei anna soovitud tulemust.
Vertebrobasilaarne puudulikkus – mitme näoga seisund
Toomas Toomsoo
Telli ajakiri
Vertebrobasilaarse süsteemi puudulikkus, insult või hoopis healoomuline asendivertiigo? Selle küsimuse lahendamisel on võtmetähtsusega vertiigo, mis on kõigi nende kolme haiguse korral peamine ja sagedasim sümptom.
Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus ja antibiootikumide liigkasutus
Liisi Luht
Telli ajakiri
Antibiootikumide kasutamisnäidustused erinevad kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega (KOK) patsientide puhul tavapopulatsioonist kahes olulises aspektis. Esiteks on antibakteriaalne ravi näidustatud KOK-i ägenemise korral ja teiseks on makroliidantibiootikumid harva näidustatud pikaajalise kuurina ägenemiste ennetamiseks (1).
Haavandiline koliit ja Crohni tõbi
Külliki Suurmaa
Telli ajakiri
Gastrointestinaalse trakti autoimmuunsed põletikulised haigused (ingl inflammatory bowel disease(s), IBD) on teada aastatuhandeid. Ehkki 19.–20. sajandil selgitati välja nende mõned spetsiifilised bakteriaalsed või viiruslikud põhjused, on neist kahe haiguse etioloogia jäänud tänapäevani teadmatuks. Haavandiline koliit ja Crohni tõbi on epidemioloogiliselt üllatavalt sarnased, olles samas erinevad histopatoloogiliselt ja organspetsiifiliselt.
Kuidas muuta podagra ravi tulemuslikuks?
Katti Kõrve
Telli ajakiri
Podagrajuhtude sagenemist põhjustab rahvastiku vananemine, mis toob kaasa südame-veresoonkonnahaiguste, aga ka onkoloogiliste haiguste kasvu. Nende haiguste korral kasutatavad ravimid võivad olla sekundaarse podagra tekke põhjuseks. Kuidas ravida ja toetada podagrahaiget patsienti?
Diabeetiku toitumise põhitõed
Ulvi Tammer-Jäätes
Telli ajakiri
Diabeetik ei vaja eritoitu, kuid talle nagu ka teistele, kes oma tervisest hoolivad, tasub soovitada kergemaid ja väiksema rasvasisaldusega toiduvalikuid. Millist toitumisnõu veel diabeetikule anda?
Miks lapse kõne areng hilistub?
Raili Mäll
Riin Naestema
Telli ajakiri
Erinevate uuringute järgi esineb kõne arengu hilistumist 2,5–27%-l lastest vanuses 1–12 eluaastat. Kas, millal ja millises mahus sekkuda?
Haigusjuht: herpesentsefaliit vastsündinul ja varases imikueas
Teele Meren
Telli ajakiri
Väga enneaegsena 30 + 4 rasedusnädalal sünnib perre laps, kelle sünnikaal on 1490 g. Tema esmane sünnijärge abistamine ja edasine hingamistoetuse vajadus ei erine teistest samal rasedusnädalal sündinud lastest. Lapse kehale tekivad 14. elupäeval üksikud villilised lööbeelemendid, kuigi tema üldseisund püsib suuremate muutusteta.
Depressiooni geneetilised riskitegurid ja arengusuunad kliinilises praktikas
Kelli Lehto
Telli ajakiri
Depressiooni avaldumist mõjutab suur hulk geenivariante, millest igal üksikul eraldi on väga väike mõju. Psühhiaatrilise geneetika uue suunana arendatakse depressiooni geneetilisi riskiskoore, milles arvestatakse suure hulga geenivariantide kogumõju, et hinnata personaalsemalt depressiooni geneetilist eelsoodumust ja teha täpsemaid ravivalikuid.
Euroopa Kardioloogide Seltsi kongressil esitleti uusi juhiseid ja oluliste uuringute tulemusi
Liis Lääts
Telli ajakiri
Euroopa Kardioloogide Seltsi (EKS) aastakongressil augustis käsitleti nelja päeva jooksul eri valdkondade teemasid, nagu arütmiad, koronaararterite haigus, baasteadused ja teadusuudised. Nn kuumal liinil esitleti mõjukamaid värskeid uuringutulemusi, millest tulebki selles artiklis juttu.
Uudised
Telli ajakiri
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
August 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
November 2017
September 2017
Aprill 2017
Veebruar 2017
Ajakiri
Vali